Skoči do osrednje vsebine

Predsednik vlade Janez Janša je odgovarjal na poslanska vprašanja

Predsednik vlade Janez Janša je danes v Državnem zboru odgovarjal na vprašanja poslank in poslancev. In sicer je Marjan Šarec iz LMŠ (Lista Marjana Šarca) zastavil vprašanje v zvezi z aktualnim dogajanjem v državi, Franc Trček iz SD (Socialni demokrati) v zvezi s spopadanjem z epidemijo, Luka Mesec iz Levice v zvezi z ukrepi za obvladovanje epidemije, Janja Sluga iz SMC (Stranka modernega centra) pa v zvezi z ureditvijo celovite rabe konoplje.

»Predsednik republike je pred nekaj dnevni organiziral spominsko srečanje na dogodek, ko se je takratna politična večina oziroma Demosov poslanski klub v Poljčah odločil za plebiscit o samostojni Sloveniji. Če takrat tiste odločitve ne bi bilo, najverjetneje danes v tej dvorani ne bi sedeli kot poslanci samostojne države. Ko je bila odločitev sprejeta, je bilo jasno, da osamosvojitve Slovenije praktično uradno ne podpira nihče, nihče izven meja naše države,« je v uvodu povedal premier Janez Janša. V nadaljevanju odgovora na poslansko vprašanje Marjana Šarca pa je povedal: »To se je nadaljevalo vse do same osamosvojitve. Takratni državni sekretar Združenih držav Amerike je prišel v Beograd nekaj dni pred napadom na Slovenijo in je dejal: 'Podpiramo demokratično in enotno Jugoslavijo', kar je bil absurd, in 'osamosvojitve Slovenije in Hrvaške nikoli ne bomo priznali'.«

»V Poljčah smo se kljub temu odločili, da bomo razmišljali z lastno glavo, verjeli smo lastni presoji in zato imamo danes samostojno državo. Tisti, ki so še nekaj dni pred napadom na Slovenijo trdili, da nas nikoli ne bodo priznali, so nas priznali, nekateri čez pol leta, nekateri pa čez slabo leto. To sposobnost razmišljanja z lastno glavo ohranjamo še naprej,« je povedal premier Janša. Ob tem je glede na navedbe Marjana Šarca o tvitanju v povezavi z ameriškimi volitvami poudaril: »Z veseljem bomo čestitali tistemu, ki bo izvoljen za naslednjega ameriškega predsednika. Slovenija goji dobre strateške partnerske odnose z Združenimi državami Amerike ne glede na to, katera administracija je na oblasti. V vseh vladah, ki sem jih vodil, je bilo tako in tako bo tudi v prihodnje,« je povedal premier Janša. Ob tem je poudaril, da so volitve končane takrat, ko druga stran prizna poraz, ali pa ko se rezultati uradno razglasijo. »Nekateri so se odločili, da bodo pri čestitkah sledili medijskemu valu, sam sem se odločil nasprotno. Bomo videli, kdo je imel prav, ampak zagotavljam vam, da to na odnose med Slovenijo in Združenimi državami Amerike v prihodnje ne bo vplivalo,« je dejal premier Janša. V nadaljevanju je poudaril, da bo to dogajanje okoli ameriških volitev morda celo izboljšalo meddržavne odnose. Zaradi tega, ker so zdaj naenkrat tisti, ki so korakom k vzpostavitvi dobrih delovnih in operativnih odnosov z Združenimi državami Amerike v zadnjega pol leta očitno nasprotovali, skušali zapletati sprejetje zakona, ki gre v smer krepitve lastne udeležbe pri skupnih obrambnih prizadevanjih, za kar se Združene države Amerike zavzemajo ne glede na to, kdo je predsednik oziroma iz katere stranke je, vsi proameriški. V nadaljevanju je poudaril: »In zdaj, ko ste vsi proameriški, upam, da bomo vsi te ukrepe podprli, da boste enotno podprli tudi našo ponudbo Združenim državam za namestitev rotacijske enote ameriške vojske v Sloveniji. V prihodnje, da boste podprli, da bo Slovenija bolj striktno kot doslej izpolnjevala svoje obveznosti v Natu, kjer so Združene države pač osrednji dejavnik. Na neki način sem izjemno vesel tega proameriškega vala v zadnjem času. Skoraj si ne morem predstavljati, da lahko en tvit povzroči takšno pozitivno spremembo v smeri prijateljstva z Združenimi državami Amerike in jaz upam, da bo to trajalo,« je še dejal premier.

Glede spopadanja z epidemijo pa je Marjana Šarca vprašal, zakaj je vrgel puško v koruzo v času, ko je bilo jasno, da epidemija prihaja v Slovenijo in da bo treba združevati sile in sredstva zato, da bomo reševali zdravje in življenje. »Poglejte, kako lahko jaz vplivam na ravnanje ameriškega predsednika, glede na to da nisem mogel vplivati niti na vaše ravnanje v času, ko ste vi zanikali virus. Ko ste skupaj z Nino Pirnat govorili, da gre za malo hujšo gripo, da je treba zgolj kašljati v rokav in da ni nobenega problema. In ko smo vas morali iz opozicije prisiliti v to, da ste razglasili epidemijo. Vi pa ste takrat grozili vašemu ministru za zdravje in ga, bom rekel, po neposrednih virih, celo fizično napadli, ko je sprejemal nekatere ukrepe, zato da bi se epidemija pravočasno zajezila. Ampak, poglejte, ne vidim  nekega smisla v tem prepiru. Niti v tem, da se pač delajo neke končne bilance, ker smo sredi spopada, ki je zelo resen.«

V nadaljevanju je predsednik vlade pozval poslance opozicije, da se zgledujejo po svojih političnih predhodnikih pred 30 leti, ki so takrat, ko je bila v Poljčah sprejeta ključna politična odločitev, najprej tej odločitvi nasprotovali, potem pa so se bili vseeno pripravljeni usesti za skupno mizo, se pogajati in na koncu je bil zakon o plebiscitu sprejet z veliko večino. »Jaz mislim, da potrebujemo nekaj takšnega tudi sedaj, ker je situacija resna. Glede cepiva imamo pozitivne obete, kar pa ne pomeni, da bo pravočasno na voljo za vse, da se prepreči tudi tretji val. Mimogrede, korake, ki jih je delala Slovenija od 26. oktobra naprej, dela tudi večina ostalih evropskih držav. Na koncu bomo delali bilance, kdo je bil bolj in kdo je bil manj uspešen. Dejstvo pa je, da je virus tukaj, da je situacija izjemno resna, da smo nekateri pet ali šest mesecev opozarjali pred drugim valom, da naj si vsi naložimo aplikacijo, ki opozarja na tvegane stike, da so bile ves ta čas določene stvari prepovedane, tudi zborovanja, neorganizirana zborovanja brez dovoljenj, in da ni problem, da niste nosili maske, problem je, da ste bili na zborovanju, ki ni bilo dovoljeno zaradi nevarnosti virusa.«

V zvezi s spopadanjem z epidemijo je predsednik vlade v odgovoru na poslansko vprašanje Franca Trčka povedal, da se vlada ne spopada s statistiko niti z mlini na veter, ampak s težavami. »Seveda je polno takšnih, ki čakajo, da vlada nekaj naredi in to kritizirajo, ne da bi sami karkoli predlagali. Ali pa čakajo, v katero smer se nagiba javno mnenje, pa se potem tako opredelijo. Tega smo navajeni in s tem se niti ne ukvarjamo. Od marca naprej je 80 odstotkov kapacitet vlade namenjenih spopadu z epidemijo. In to, kolegi in kolegice, v vladi delajo za plače, ki so, relativno gledano, ene najnižjih na svetu. Kritizirajo nas pa tisti, ki si namesto zdravnikov izplačujejo dodatke za COVID, pa razne voditeljice, ki služijo 15 tisoč evrov na mesec,« je povedal predsednik vlade.

V nadaljevanju je poudaril, da je v Sloveniji stanje takšno, kot je v večini drugih evropskih držav. »Samo nekaj tednov ali pa nekaj dni je razlike glede na to, kam je prej prišel val. Edina večja napaka, ki jo je vlada naredila v teh ukrepih, je tista 'telovadba' pristojnih glede mask v šolah. Poglejte si statistiko. Velik del okužb je v nekem času pač prišel iz okolja, kjer so rekli, da je težko delati z masko. Jaz jo nosim 18 ur na dan, v zdravstvu maske nosijo že deset let. Nekateri jo nosijo celo življenje, pa niso dosti bolj plačani kot nekateri v šolstvu. In takrat so nam številke narastle, ker je bilo v teh poklicnih skupinah tudi za trikrat, štirikrat več pozitivnih kot pa v povprečju. In, ker pač bolezen pri otrocih ne pokaže znakov in je težko sledljiva. Ta mantra o tem, kako je treba vse zapreti, razen šol, ki je šla kot val čez Slovenijo, nas je verjetno pripeljala en teden pred nekatere druge države, ki pa danes sprejemajo enake ukrepe, kot smo jih sprejemali mi.«

Predsednik vlade je v nadaljevanju poudaril, da bomo zajezili tudi drugi val. Da bi ga lahko zajezili tudi z milejšimi ukrepi, če bi bila odgovorna večina bistveno večja, kot je bila, in če bi bila neodgovorna manjšina pač bistveno manjša od tiste, ki je bila. V nadaljevanju je povedal, da milejši ukrepi, kot je nošenje mask povsod in določene omejitve, katerih spoštovanje je v glavnem odvisno od tega, kako se ravnamo v družbi, delujejo bolj tam, kjer je politika enotna, kjer so mediji na isti strani odgovornosti, kot tam, kjer je vse razdeljeno. »Povejte mi, katere ukrepe ste predlagali pravočasno, pa jih vlada ni sprejela. Povejte mi, katere ukrepe ste pozdravili. Karkoli je vlada naredila, je bilo kritizirano. Če ni naredila, je bila tudi kritizirana. Z veseljem bi se usedel z vsakim, ki ima boljše predloge. Ure in ure sedimo s stroko, ki predlaga stvari. Vse je dokumentirano, za vsak dan vemo, kdaj je kdo kaj predlagal, kdaj je bilo kaj sprejeto, kakšno je bilo stališče vlade, posamičnih ministrov, strokovne skupine, ministrstev, karkoli je možno za nazaj rekonstruirati,« je dejal predsednik vlade.

V nadaljevanju je poudaril: »Tudi velik afront proti nabavi večjih količin določene medicinske opreme, kar je danes kritična točka, ko so se nabave začele preiskovati prej, preden so artikli sploh prišli v skladišča, po drugi strani pa po desetih letih še milijarda opranih evrov ni raziskana za teroriste. Tako da nekoliko bolj enaka merila je treba imeti, ko se gleda na sedanjo situacijo. Ob tem pa še enkrat poudarjam, za to bo še čas. Parlament bo vedno tukaj, ni izrednega stanja, seje lahko imate, preiskovalne komisije, institucije delujejo, vse bo možno raziskati. Mogoče bi pa s kakšno zadevo kakšen teden lahko počakali in dali tistim, ki imajo na ramenih odgovornost odločanja pravzaprav o zdravju, o življenju in smrtih, da svoje delo v miru delajo.«

Glede sodelovanja z opozicijo je predsednik vlade Janez Janša dejal: »Kar se tiče korakov nasproti: maja smo vsem opozicijskim strankam ponudili sporazum o sodelovanju. Nekatere so ga sprejele in se jim zahvaljujem in sodelujejo pri pripravi ukrepov in pri zakonodajnih projektih. Večina vas je ta sporazum zavrnila, kljub temu da ni prelagal nobene odgovornosti na opozicijo. Opoziciji je dajal  samo možnost, da od samega začetka sodeluje pri zakonskih projektih in tudi pri spopadu z epidemijo. Ta naša ponudba je še vedno na mizi – sprejmite jo in boste zraven od samega začetka. Zraven boste, ko bo strokovna skupina predstavljala predloge za svoje ukrepe in boste pač del teh dilem, ki so pred mojimi kolegicami in kolegi, ko je treba sprejemati odločitve in ko jih je treba sprejemati hitro.«

Predsednik vlade je spregovoril tudi o šestem protikoronskem zakonskem paketu: »Na vaših klopeh je šesti protikoronski paket. V vsakem od teh protikoronskih paketov je več zakonskih sprememb, ki realno vplivajo na življenja ljudi, kot ste vi v prvi polovici tega mandata, v vašem celem mandatu, dokler ste imeli vlado, sprejeli nekih stvari. V enem samem paketu je več sprememb, pa imate šestega na mizi, ob isti administraciji, ob bolj ali manj istih poslovnikih in v enakem administrativnem okolju.« Ob tem je dejal, da v stiski s časom prihaja tudi do napak. »Delamo veliko, delamo tudi napake. Na drugi strani pa ne vidim drugega kot samo kritiko, nobenih predlogov in, bom rekel, umivanje rok. Če mi nekaj predlagamo, ste proti, če ne predlagamo ničesar, je kritika, ker ne predlagamo,« je poudaril in dodal, da se nekateri obnašajo, kot da smo že iz epidemije, a nismo. »Tudi ni nobene garancije, da ne bo še tretjega vala, in skrajni čas je, da se enostavno zresnimo. S tega vidika, zahvala kolegu Židanu, ki je napisal, kritizirajmo vlado, ampak ukrepe pa spoštujmo, ker so namenjeni temu, da ščitimo zdravje in življenje vseh, ne samo vladne koalicije in opozicije,« je dejal.

V nadaljevanju je predsednik vlade Janez Janša glede prvega vala epidemije in fotografije, na kateri je prikazan raznašalec hrane v trenutku, ko ga je oglobila policija, izpostavil pojasnilo policije, ki je, da je pri dotični osebi šlo za nespoštovanje oziroma neupoštevanje odloka, ki zapoveduje nošenje mask. Poslanec Levice Luka Mesec je namreč trdil, da je bil omenjeni neupravičeno oglobljen med tem, ko je želel pojesti malico. »Oseba na sliki, ki ste jo pokazali, nima maske. Vsi ti ukrepi so sprejeti zato, da se čim bolj omeji število stikov. Moj najmlajši si hodi v drugi razred in to razume,« je dejal premier in dodal, da laganje o očitnih dejstvih prispeva k temu, da bo še več ljudi to posnemalo. »Se pravi, saj koga pa jaz ogrožam, bom pač dal dol masko, bom nekaj pojedel. Ni problem, če eden to naredi. Problem je, če je tega veliko, dovolj pa je, da je tega nekaj odstotkov v času epidemije. Vi pa delate za heroja nekoga, ki je kršil odlok, ki je namenjen temu, da se varuje javno zdravje, tudi vaše zdravje,« je še povedal premier Janša. Ob tem je dodal, da vlada nima nič z inšpekcijo in policijo, ker oni opravljajo svoje delo. »Oni opravljajo svoje delo in po celi Evropi so takšni odloki sprejeti, tam, kjer še niso, pa še bodo, ker gre epidemija s tem drugim valom postopoma, tako kot je šla v prvem valu, od države do države. Še prejšnji teden ste vsi dajali Avstrijo za zgled, kako ni zapor, kako je tam vse v redu. Na omrežjih smo brali slavospeve. Od jutri naprej so ukrepi tam še strožji, kot so pri nas,« je povedal Janez Janša. Dodal je, da »smo v dnevnih stikih s predsedniki vlad držav drugih članic Evropske unije, pogovarjamo se, usklajujemo. Pri ukrepih ni samo naša stroka, je tudi stroka iz drugih držav. Delamo tisto, kar je pač tudi rezultat nekega kolektivnega razmisleka in številk.« »Kar se tiče odgovornosti, pa se očitno strinjate s tem, da začne nova leva vlada delovati, ker pravite, da imate 46 glasov. Imate mandatarja, ki je predlagal, da Slovenija izstopi iz evra, imenujte ga, prevzemite krmilo, izstopite iz evra, iz Evropske unije v skladu z njegovim programom, pa bomo videli, kako se bo to končalo na naslednjih volitvah. Ne nas pozivati, naj odstopimo, če nas lahko zamenjate,« je še povedal Janez Janša in dodal, da je predlog, da se razgradi evro oziroma da je evro fašistična tvorba, Jože P. Damjan objavil v Mladini.

V zvezi z ureditvijo celovite rabe konoplje, o čemer je spraševala poslanka SMC Janja Sluga, pa je predsednik vlade dejal: »Koalicijska pogodba v šestem poglavju vladi nalaga ureditev pridelave in rabe konoplje v medicinske in industrijske namene. Ureditev, ki trenutno velja, je ureditev, ki povzema konvencijo Združenih narodov. Teče pa o tej ureditvi tudi že nekaj časa dokaj resna diskusija znotraj OZN. Kar se tiče ureditve v Sloveniji, je verjetno na nekaterih točkah, ko gre za gojenje konoplje za medicinske in industrijske namene, pretoga. Zato Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano skupaj z Upravo za varno hrano pripravlja spremembo dveh pravilnikov, in sicer pravilnika za pridobitev dovoljenja za gojenje konoplje z uvedbo možnosti pridelave konoplje s sadikami in pridelavo konoplje v rastlinjakih ter pravilnika o vzgoji sadik, ki bo določal pogoje za pridelavo sadik konoplje, primernih za trženje za nadaljnjo pridelavo. Sprejem obeh pravilnikov je predviden spomladi naslednje leto.«

Premier Janša je v zvezi s celovito rabo konoplje še povedal: »Lahko samo rečem, da vse, kar je implementacija koalicijske pogodbe, vsi akti, so predmet koalicijskih usklajevanj. Ne samo zakonski, tudi podzakonski akti. In tako bo tudi v tem primeru. Strinjam se, da so nekatere ureditve pretoge, da slovenske pridelovalce postavljajo v nekonkurenčen položaj z okolico, in da je to treba urediti.«