Pravila za prehajanje slovenske meje
Karantena za prihod iz države na rdečem seznamu
14-dnevna karantena se odredi vsem osebam, ki vstopajo v Slovenijo in imajo stalno ali začasno prebivališče v državah s poslabšano epidemiološko situacijo (t. i. rdeči seznam) in vsem osebam ne glede na državljanstvo ali državo bivanja, ki prihajajo v Slovenijo iz teh držav, razen če sodijo med šest izjem (v točkah 3, 4, 5, 6, 7 in 8) v 1. odstavku 10. člena odloka.
Izjeme veljajo le za:
- osebe v gospodarskem prometu oziroma dejavnostih, ki se ob prehodu meje izkaže z dokazili o opravljanju prometa oziroma dejavnosti v Republiki Sloveniji ali tujini (potrdilo o opravljeni prijavi začetka izvajanja storitev in potrdilo A1 v skladu z zakonom, ki ureja čezmejno izvajanje storitev) in se vrača čez mejo v 24 urah po vstopu oziroma predloži negativni izvid testa na prisotnost SARS-CoV-2 (COVID-19). Kadar gre za osebo, ki je zaposlena pri tujem podjetju, ki izvaja storitev v Republiki Sloveniji in pri tem biva v Republiki Sloveniji, mora ta oseba ob prehodu meje predložiti tudi naslov prebivališča v Republiki Sloveniji in negativni izvid testa na prisotnost SARS-CoV-2 (COVID-19) (3. točka 1. odstavka 10. člena);
- osebe, ki so napotene na ali z opravljanja nalog v sektorju mednarodnega prevoza in to ob prehodu meje izkazujejo s »Spričevalom za delavce v sektorju mednarodnega prevoza« iz Priloge 3 Sporočila Komisije o izvajanju zelenih voznih pasov iz Smernic glede ukrepov za upravljanje meja za zaščito zdravja in zagotovitev razpoložljivosti blaga in bistvenih storitev ali z drugo ustrezno listino, iz katere je mogoče razbrati, da jo je napotil delodajalec (4. točka 1. odstavka 10. člena);
- osebe, ki izvajajo prevoz blaga v Republiko Slovenijo ali iz Republike Slovenije ter za tovorni promet v tranzitu in zapusti Republiko Slovenijo v 12 urah po vstopu (5. točka 1. odstavka 10. člena);
- osebe, ki potujejo v tranzitu čez Republiko Slovenijo v drugo državo v 12 urah po vstopu (6. točka 1. odstavka 10. člena);
- osebe z diplomatskim potnim listom (7. točka 1. odstavka 10. člena) in
- osebe, ki zagotavljajo storitve, za katere ji je potrdilo izdalo pristojno ministrstvo, in bi lahko, zaradi neizvajanja teh storitev, zaradi odreditve karantene prišlo do večje družbene ali gospodarske škode (8. točka 1. odstavka 10. člena).
Dodatno za izjemi iz 3. in 8. točke velja, da morajo te osebe ob prehodu meje predložiti negativni izvid testa na prisotnost COVID-19, ki ni starejši od 36 ur in je bil opravljen v državi članici Evropske unije ali schengenskega območja ali v organizaciji oziroma pri posamezniku, ki ju je pooblastil Nacionalni inštitut za javno zdravje.
Rdeči seznam držav s poslabšano epidemiološko situacijo:
- Katar
- Bahrajn
- Čile
- Kuvajt
- Peru
- Armenija
- Džibuti
- Oman
- Brazilija
- Panama
- Belorusija
- Singapur
- Švedska
- Maldivi
- Sao Tome in Principe
- Združeni arabski emirati
- Združene države Amerike
- Saudova Arabija
- Rusija
- Moldavija
- Gibraltar
- Bolivija
- Portoriko
- Gabon
- Kajmanski otoki
- Dominikanska republika
- Republika Južna Afrika
- Iran
- Severna Makedonija
- Srbija
- Bosna in Hercegovina
- Kosovo
- Portugalska
- Albanija
- Luksemburg
- Črna gora
- Kitajska
- Alžirija
- Kazahstan
- Honduras
- Izrael
- Ekvatorialna Gvineja
- Zelenortski otoki
- Kolumbija
- Otoki Turks in Caicos
- Azerbajdžan
- Irak
- Deviški otoki Združenih držav
- Kirgizija
- Argentina
- Sejšeli
- Kostarika
- Ekvador
- Gvatemala
- Mehika
- Salvador
- Esvatini
- Surinam
Vstop iz države na rumenem seznamu
Če država ni niti na seznamu varnih (zeleni seznam) niti na seznamu držav s poslabšano epidemiološko situacijo (rdeči seznam), se šteje, da je na rumenem seznamu (vse države sveta, ki niso uvrščene ne na rdečega ne na zelenega).
Državljani Slovenije ne glede na bivališče in tujci s stalnim ali začasnim prebivališčem v Sloveniji, ki prihajajo iz držav članic EU oziroma schengenskega območja, lahko v Slovenijo vstopijo brez karantene, če predložijo dokazilo, da ne prihajajo iz držav z epidemiološko visokim tveganjem za okužbo z nalezljivo boleznijo COVID-19 (rdeči seznam), na primer originalni račun za plačilo nastanitve v teh državah, dokazilo o lastništvu nepremičnine ali plovila, na katerem so bivali, uradni seznam posadke v primeru najema plovila oziroma drugo ustrezno dokazilo. Če tega ne morejo predložiti ali dokazati, se šteje, kot da prihajajo iz države z rdečega seznama.
Če je določena država članica Evropske unije ali schengenskega območja zaradi poslabšanja epidemioloških razmer uvrščena na rdeči seznam in zanjo veljajo omejitve na podlagi 11. člena tega odloka, se karantena vseeno odredi.
Za druge osebe je ob vstopu obvezna 14-dnevna karantena, razen če sodi med katerokoli izmed 18 izjem v 1. odstavku 10. členu odloka.
Pri tem izjeme v točkah 2, 3, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16 in 17 (1. odstavek 10. člena odloka), kot so na primer čezmejni tedenski delovni migranti, osebe v gospodarskem prometu, osebe, ki zagotavljajo storitve s potrdilom pristojnega ministrstva, osebe z načrtovanim zdravstvenim pregledom, osebe, ki prehajajo mejo zaradi vključenosti v vzgojo in izobraževanje, osebe, ki prehajajo mejo zaradi pogreba, osebe, ki vzdržujejo stike z ožjimi družinskimi člani, osebe z neodložljivimi osebnimi opravki, osebe z rezervacijo nočitve v Sloveniji, potrebujejo tudi negativni izvid testa na COVID-19, ki ni starejši od 36 ur in je bil opravljen v državi članici Evropske unije ali schengenskega območja ali v organizaciji oziroma pri posamezniku, ki ju je pooblastil Nacionalni inštitut za javno zdravje.
Vstop iz države na zelenem seznamu
Vlada Republike Slovenije se redno seznanja z Oceno epidemiološke situacije v državah Evropske unije in schengenskega območja, Balkana ter italijanskih regijah in z Oceno epidemiološke situacije v državah in opredelitvijo kriterija za poslabšanje epidemiološke situacije, ki ju pripravlja Nacionalni inštitut za javno zdravje.
Osebe, ki imajo stalno ali začasno prebivališče v državi na seznamu epidemiološko varnih držav in prihajajo iz teh držav, lahko v Slovenijo vstopijo brez omejitev in karantene.
Vročanje odločb o karanteni
Osebe, ki jim bo odrejena karantena, lahko v Slovenijo vstopajo na katerem koli mejnem prehodu ali kontrolni točki.
Za vročanje odločb o karanteni bodo odslej skrbeli policisti
Osebi, ki ji bo odrejena karantena, policist vzame podatke za izdajo odločbe in jih posreduje Ministrstvu za zdravje. Ta izda odločbo in jo vrne policistu na mejni prehod ali kontrolno točko, nato pa policist odločbo o karanteni vroči osebi in ji po vročitvi odločbe dovoli vstop v državo.
Policisti bodo vročali odločbe o karanteni tudi v notranjosti države
Če se oseba, ki bi ji morala biti karantena odrejena ob vstopu v Slovenijo, že nahaja v Sloveniji (na primer ob nezakonitem prehodu državne meje), policist za pripravo odločbe o karanteni osebi odvzame podatke (ime in priimek, rojstni datum, naslov stalnega ali začasnega prebivališča oziroma kraja bivanja, kjer bo oseba prestajala karanteno v Sloveniji in elektronski naslov za vročitev odločbe v elektronski obliki) v notranjosti države ter jih posreduje Ministrstvu za zdravje. Ta izda odločbo o karanteni, jo vrne policijski enoti in policistu, ki je pridobil podatke, nato pa policist osebi vroči odločbo.
Dovoljeno prehajanje meje tudi izven kontrolnih točk, a le za državljane Slovenije, Avstrije, Madžarske in Italije
Na mejnem območju z Avstrijo so določene tri kontrolne točke na cestnih povezavah:
- Karavanke – Karawankentunnel,
- Ljubelj – Loibltunnel,
- Šentilj (avtocesta) – Spielfeld (Autobahn).
Državljani Slovenije in Avstrije lahko državno mejo prestopajo tudi izven teh kontrolnih točk.
Vzpostavljeni sta dve kontrolni točki na cestnih povezavah na mejnem območju z Madžarsko:
- Dolga vas – Redics,
- Pince (avtocesta) – Torniyszentmiklos (Országút).
Državljani Slovenije in Madžarske lahko državno mejo prestopajo tudi izven teh kontrolnih točk.
Na mejnem območju z Italijo so vzpostavljene štiri kontrolne točke na cestnih povezavah:
- Vrtojba ‒ Andrea,
- Fernetiči ‒ Fernetti,
- Škofije ‒ Rabuiese,
- Krvavi potok ‒ Pesse.
Državljani Slovenije in Italije lahko državno mejo prestopajo tudi izven teh kontrolnih točk.
Odprti vsi maloobmejni prehodi s Hrvaško
Vlada Republike Slovenije je 12. junija 2020 izdala Odlok o prenehanju veljavnosti Odloka o začasnem prenehanju obratovanja mejnih prehodov za obmejni promet na meji z Republiko Hrvaško in ga objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. Od 15. junija 2020 tako obratujejo vsi mejni prehodi za obmejni promet na meji z Republiko Hrvaško.
Prek mejnih prehodov za obmejni promet lahko prestopajo državno mejo državljani Slovenije in Hrvaške ter osebe, za katere velja pravica do prostega gibanja po pravu Unije.