Skoči do osrednje vsebine

Ministrica dr. Helena Jaklitsch s predstavniki slovenske manjšine v Italiji

Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Helena Jaklitsch se je danes srečala s predstavniki slovenske manjšine v Italiji. Srečanja so se udeležili predsednik Sveta slovenskih organizacij Walter Bandelj, predsednica Slovenske kulturno-gospodarske zveze Ksenija Dobrila, deželni svetnik in deželni tajnik Stranke slovenska skupnost Igor Gabrovec, deželni svetnik (Liga) Danilo Slokar in Maja Tenze kot deželna koordinatorka Slovencev v Demokratski stranki v imenu zadržane Tatjane Rojc, senatorke v italijanskem parlamentu. Na srečanju sta bila prisotna tudi državni sekretar dr. Dejan Valentinčič na uradu in generalni konzul v Trstu Vojko Vovk.

Prisotni na sestanku. | Avtor: USZS

Predstavniki slovenske manjšine v Italiji so predstavili aktualno stanje in dejavnosti manjšine. Glede na to, da ni šlo za prvo srečanje med ministrico in njimi, v preteklih tednih so namreč prek sodobnih komunikacijskih tehnologij že imeli več pogovorov, je bila razprava predvsem vsebinska. Govorili so o trenutno za manjšino najbolj aktualnih temah: vračanje slovenskega Narodnega doma v Trstu, zastopstva predstavnikov slovenske manjšine v  italijanski poslanski zbornici in senatu ter vplivu zaprtih meja na manjšino.

Ministrica dr. Jaklitsch je pozdravila enotnost znotraj naroden skupnosti in vsa prizadevanja manjšine v povezavi z vračanjem Narodnega doma, vsi pa so se strinjali, da je potrebno v naslednjih tednih vložiti vse napore, da do tega tudi pride. Predstavniki manjšine so predstavili možne vsebine, ki bi jih lahko vključili v Narodni dom. Povedali so, da se zaključuje postopek ustanavljanja fundacije, ki jo za prevzem in upravljanje Narodnega doma ustanavljata krovni organizaciji SKGZ in SSO.

Poudarili so pomen zajamčene zastopanosti slovenske manjšine tako v italijanski poslanski zbornici kot v senatu in razpravljali o možnih spremembah volilne zakonodaje, ki bi uresničevale te določbe Zaščitnega zakona za Slovence v Italiji. Za manjšino bi bilo zelo dobro, če bi bilo to vprašanje rešeno v obliki zajamčenega zastopstva.  

Pogovor je tekel tudi o želji po čimprejšnjem odprtju meja, saj ukrepi na slovensko-italijanski meji delijo sicer zelo enoten in močno kulturno in gospodarsko prepleten prostor. Eden izmed ključnih elementov v zamejski skupnosti je tudi šolstvo, kjer so izpostavili pomen aktivne vključitve mladih v lokalnem okolju. Ministrico so seznanili s pismom, ki sta ga krovni organizaciji posredovali ministrici za izobraževanje Republike Italije, v katerem so izpostavili trenutna odprta vprašanja slovenskega zamejskega šolstva. Ministrica dr. Jaklitsch je povedala, da je glede tega pisma že govorila tudi z ministrico za izobraževanje, znanost in šport dr. Simono Kustec, ki je prav tako pozitivno podprla predloge, navedene v pismu.

Ministrica je predstavnike manjšine seznanila tudi glede srečanja, ki ga je imela s slovenskim Varuhom za človekove pravice Petro Svetina na temo slovenskih manjšin. Varuh je tej temi zelo naklonjen in je med napovedal tudi srečanja z varuhi človekovih pravic v sosednjih državah, kjer namerava na pogovorih odpreti tudi vprašanja spoštovanja in izpolnitve s tamkajšnjo zakonodajo že zagotovljenih pravic slovenskih manjšin.

Prisrčno srečanje predstavnikov manjšine in Urada se je zaključilo s povabilom ministrici dr. Jaklitsch na obisk pri njih. Ministrica je povabilo z veseljem sprejela.

Predstavnike manjšine je danes sprejel tudi predsednik republike Borut Pahor, srečanju z ministrico dr. Heleno Jaklitsch pa je sledil še obisk pri zunanjemu ministru dr. Anžetu Logarju.