Skoči do osrednje vsebine

Ministrica dr. Aleksandra Pivec: »Razloga za paniko ni, hrane je dovolj«

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano še naprej budno spremlja dogajanje na področju preskrbe s hrano v Sloveniji. Ministrica dr. Aleksandra Pivec glede širenja okužbe s koronavirusom poudarja, da se osreodotočamo na to, da bo preskrba s hrano v Sloveniji čim bolj nemotena. »V stiku smo z Zavodom RS za blagovne rezerve glede zalog, spremljamo stanje v trgovinah, pa tudi znotraj agroživilskih verig. Še enkrat bi poudarila, da ni nikakršnega razloga za paniko. Vse, kar se lahko zgodi je, da bo v prihodnjih dneh ali tednih motena dobava kakšnega izdelka, a preskrba s hrano nikakor ni ogrožena.«

Koordinacijska skupina MKGP na podlagi prejetih in dostopnih podatkov deležnikov v agroživilski verigi ocenjuje, da preskrba z hrano ni motena ali ogrožena. Konsolidacija agroživilske verige poteka nemoteno, prav tako iz Italije še vedno poteka uvoz hrane v Slovenijo. Ustavlja se zgolj tranzitni promet čez Slovenijo. Trgovine poročajo, da dobavni tokovi tečejo nemoteno in da imajo zaloge živil, težave se pojavljajo zgolj s pravočasnim zalaganjem polic, ki jih potrošniki hitro praznijo. Razloga za paniko in nakupe večjih količin hrane ni. Prav tako imamo v Sloveniji dovolj repromateriala za novo sezono pridelave. V sodelovanju z Zavodom RS za blagovne rezerve spremljamo tudi področje blagovnih rezerv. Po zagotovilih Zavoda RS za blagovne rezerve hrane ne bo zmanjkalo, saj imamo dovolj blagovnih rezerv, kar je pokazal tudi današnji zadnji pregled. S tem se zavrača tudi vsakršno namigovanje, da hrane v Sloveniji primanjkuje.

Ministrica dr. Aleksandra Pivec zato poudarja, da ni potrebe za velike nakupe. »Morda naj ljudje kupijo hrano za kakšen dan več, a ne zato, ker bi je zmanjkalo, temveč v duhu preventivnega ravnanja glede zadrževanja velikega števila ljudi v zaprtih, javnih prostorih. MKGP na dnevnem nivoju spremlja spremembe stanja in sočasno pripravlja različne ukrepe in aktivnosti, ki bi jih bilo potrebno morebiti izvesti v prihodnje, da ne bi prišlo do izpada dobave kakšne od skupin živil zaradi motenj, ki bi lahke nastale pri pretoku blaga iz trgov drugih držav.«