Skoči do osrednje vsebine

Predsednik vlade uradno odprl 59. sejem Dom

Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani se je s slovesnim nagovorom predsednika vlade Marjana Šarca uradno odprl 59. sejem Dom, na katerem bo 505 podjetij iz 29 držav pet dni predstavljalo storitve in izdelke, sistemske rešitve in napredne tehnologije za dom, gradbeništvo in energijsko učinkovito stavbno pohištvo, ogrevalno in hladilno tehniko, notranjo opremo, ureditev okolice in rešitve za varovanje objektov. Na odprtju so podelili tudi nacionalna okoljska certifikata – znaka kakovosti v graditeljstvu 2020 (ZKG).
1 / 3

Premier je v uvodu izrazil zadovoljstvo, da so se organizatorji odločili izpeljati sejem kljub izzivom zaradi širjenja koronavirusa: »Izredno me veseli, da niste podlegli splošni histeriji, ki vlada glede virusa. Prav je, da se zavedamo resnosti, vendar ustvarjanje pretirane panike povzroča dodatno škodo na vseh področji, na kar tisti, ki širijo paniko, takoj ne pomislijo.«

»Pravijo, da je dom tam, kjer je srce. In zagotovo ima tudi ta sejem srce in dušo, kajti vsakič si prizadevate, da privabite čim večje število razstavljavcev in seveda obiskovalcev. Zakaj je to pomembno? Pomembno je zaradi tega, ker se svet hitro spreminja. Živimo v času, ki stvari hitro postara, tehnologije postanejo hitro zastarele, in tako kot vidimo danes že ves čas na odru, potrebno je slediti modernim trendom,« je nadaljeval. Pri tem premier meni, da seveda ni dovolj, da je samo moderno, ampak mora biti tudi uporabno.

Za sejem Dom, ki ima bogato tradicijo in pomembno vlogo, je prepričan, da tukaj »res vsak najde tisto, kar išče. Išče nove tehnološke rešitve, nove ideje, kajti s sedenjem doma še nihče ničesar ni naredil, ničesar dosegel. Pomembno je, da se s tem sejmom dotaknemo pomembne panoge. Ne nazadnje je gradbeništvo tista panoga, ki omogoča tudi razvoj.«

Opozoril je, da bo stanovanjska problematika v prihodnje še bolj izražena: »Znano je, da v Sloveniji primanjkuje najemniških in drugih stanovanj, primanjkuje pa tudi postelj za starejše. V vladi smo na to misli in tudi pripravili rešitve, tako da se bo v prihodnosti, če bo volja, zagotovo nekaj premaknilo tudi na tem področju, da bi prišli na krajši rok do pričakovanih 3.000 stanovanj. Zagotovo je treba ustvariti pogoje za bivanje, potrebno je ustvariti pogoje, da bodo ljudje zadovoljni.«

Ob zaključku nagovora je še enkrat čestital organizatorjem za izvedbo sejma ter jim zaželel čim več uspehov, novih idej in rešitev.

Ob robu

Znak kakovosti v graditeljstvu (ZKG) je nacionalni okoljski certifikat, ki proizvajalce spodbuja h kakovosti in večji konkurenčnosti v graditeljstvu. Priznanje ZKG je namenjeno le najboljšim na svojem področju in tistim, ki za najboljšimi zaostajajo za največ 10 odstotkov, zato je bilo v 24 letih podeljenih le 180 priznanj. V ocenjevalnih komisijah je sodelovalo več kot 60 neodvisnih strokovnjakov. Med podjetja, ki skrbijo za ustrezen strokovni kader ter vlagajo v razvoj in sledijo razvoju stroke, spadata tudi podjetji MIK, letošnji dobitnik okoljskega priznanja ZKG za »sodobno vgradnjo stavbnega pohištva »MIK« s prezračevalnim sistemom MIKrovent«, in Kronoterm za razvojnotehnološki dosežek – to je razvoj, uvedba in trženje »toplotne črpalke Adapt«.