Skoči do osrednje vsebine

Izjava ministrice dr. Aleksandre Pivec v zvezi z grožnjami predsedniku sindikata kmetov in napovedi blokade sejma AGRA

Ptuj – Ministrica dr. Aleksandra Pivec je v odzivu za medije pojasnila svoja stališča glede groženj predsedniku Sindikata kmetov g. Antonu Medvedu. Grožnje je ministrica označila za nesprejemljive, nedopustne in nelegalne. Poudarila je, da je zadovoljna z dosedanjimi rezultati pogovorov, nazadnje pri predsedniku vlade in usklajevanji med vsemi deležniki na področju problematike zveri, saj se strinja da je to edini pravi način reševanja: znotraj pristojnih organov in kmetov vendar za mizo na civiliziran in konstruktiven način. »Ta pot, ki smo si jo sedaj zadali je prava in bo prinesla zakonite in legitimne rešitve, ki bodo v korist vsem deležnikom, poteka pa na primeren način, za mizo.« Glede napovedi protestov in blokade sejma AGRA pa je ministrica dejala, da ne vidi potrebe po teh protestih, saj škodujejo ravno tistim, katerim je sejem namenjen – kmetom.

Ob nedavnih grožnjah predsedniku Sindikata kmetov Antonu Medvedu, ki aktivno sodeluje in zastopa kmečki stan v iskanju rešitev problematike, ki jo zveri povzročajo kmetom, se je danes znova odzvala ministrica dr. Aleksandra Pivec. Grožnje predsedniku sindikata kmetov so ministrico izredno negativno presenetile in jih ostro obsoja in ocenjuje kot popolnoma nesprejemljive. »Z žalostjo in obenem tudi s strahom sprejemam to novico, saj si ne želim tovrstnega nasilja in načina reševanja težav v sektorju kmetijstva. Prepričana sem, da bodo kmetje podprli predsednika in se tudi sami uprli takemu nesprejemljivemu načinu pritiska. Predsedniku pa želim veliko poguma in moči, da se ne ukloni strahopetnim grožnjam in še naprej opravlja svoje delo v skladu s poslanstvom, ki so mu ga zaupali kmetje po Sloveniji. Pri meni ima vso podporo in razumevanje njegovega delovanja v smeri reševanja težav z zvermi, ki so pripeljali do teh groženj.«

Glede napovedi protestov in blokade sejma AGRA pa je ministrica dejala, da ne vidi potrebe po teh protestih in da je to zgolj politiziranje problema, ki ga že rešujemo, sam sejem AGRA pa je predvsem namenjen kmetom in se bo s tem protestom največjo škod naredilo prav njim. »Tovrstni protesti niso v pomoč dosedanjim naporom in do sedaj doseženim dogovorov. Predvsem pa niso konstruktivni in ne gredo v prid kmeticam in kmetom ter kmetijstvu kot pomembni gospodarski panogi.« Napovedan protest pred sejmom AGRA ministrica sicer ocenjuje kot možno in legitimno delovanje državljanov, če je skladno z zakonodajo. Vendar je prepričana, da to ni pravi način reševanja te problematike. »Sama zagovarjam konstruktiven način, v dialogu - pogovoru za mizo, z iskanjem skupnega, usklajenega dogovora, kjer bodo vse strani, ki so v tem primeru izrazile težave, zahteve, potrebe in omejitve, na koncu soglasno sprejele rešitev. Rešitev ni in ne sme biti diktat in odločitev samo enega izmed deležnikov, temveč skupni dogovor vseh vključenih.« Ministrica dosedanje delo pri iskanju rešitev ocenjuje kot ustrezno, dobro opravljeno in na pravi poti, z veliko podporo predsednika vlade – ni pa še dokončano.

Kar se tiče pozivov o spremembi do sedaj sprejete zakonodaje v zvezi z zvermi, poudarja, da je že do sedaj spremenjeno kar je bilo možno in v skladu z evropsko in nacionalno zakonodajo. »Da bi prišlo do čim hitrejše ureditve razmer in zmanjšanja povzročenih škod smo do sedaj naredili vse, kar je v skladu z obstoječo zakonodajo in predpisi ter v okviru postopkov nasploh možno. Se pa pogovarjamo tudi o spremembah v sistemu upravljanja, pri čemer pa se moramo o tem še podrobneje pogovoriti in nato pripraviti spremembe.« Se pa zahteve predlagateljev iz dneva v dan spreminjajo, nekatere so neskladne z obstoječo veljavno zakonodajo, nekatere je pa nemogoče v tako kratkem času sprejeti. »Zato je nerazumljivo, da organizator vztraja pri protestih in postavil take zahteve, za katere je vnaprej jasno, da jih ni mogoče rešiti oz. nit ne v tako kratkem času.«