Skoči do osrednje vsebine

Skrbimo za organiziranje in delovanje sistema opazovanja, obveščanja in alarmiranja, spremljamo in razglašamo nevarnost naravnih in drugih nesreč ter dajemo napotke za ravnanje in usklajujemo ukrepe za preprečevanje ter zmanjšanje posledic naravnih in drugih nesreč.

Poleg tega, da skrbimo za organiziranje in delovanje sistema opazovanja, obveščanja in alarmiranja pa skrbimo tudi za postopke ocenjevanja škode, kjer državni ter regijskim komisijam posredujemo oceno škode ob naravnih in drugih nesrečah, administrativno pomoč pa posredujemo tudi državni komisiji za presojo uporabnosti poškodovanosti objektov.

Delo je organizirano v Centru za obveščanje Republike Slovenije in trinajstih Regijskih centrih za obveščanje: Brežice, Celje, Koper, Kranj, Ljubljana, Maribor, Murska Sobota, Nova Gorica, Novo mesto, Ptuj, Postojna Slovenj Gradec in Trbovlje.

Center za obveščanje Republike Slovenije

Naša osrednja naloga je opazovanje nevarnosti naravnih in drugih nesreč. Zbiramo, obdelujemo ter posredujemo podatke o teh nevarnostih in drugih dogodkih, ki so ključni za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami. Prav tako analiziramo, oblikujemo in vzdržujemo podatke o nesrečah. Skrbimo za delovanje sistema javnega alarmiranja, določamo uporabo znakov za alarmiranje, ter vzdržujemo sisteme radijskih zvez zaščite in reševanja in sistema osebnega klica (tihega alarmiranja). Pripravljamo tudi različne informativne biltene o naravnih in drugih nesrečah, vključno z dnevnimi, izrednimi, polletnimi in letnimi poročili.

Dodatno obveščamo ter aktiviramo pripadnike reševalnih služb ob naravnih in drugih nesrečah. Posredujemo napotke o ravnanju prebivalcem in vzdržujemo pripravljenost za sprejemanje ter posredovanje informacij o nastanku nesreče ter prošnjah za mednarodno pomoč, bodisi iz tujine ali v tujino. Skrbimo tudi za razvoj enotne telefonske številke za klic v sili 112.

Regijski centri za obveščanje

Spremljamo, obdelujemo in prenašamo klice v sili na klicno številko 112 za pomoč gasilcev, službe nujne medicinske pomoči oziroma pomoč drugih reševalnih služb ter aktiviramo sile za zaščito, reševanje in pomoč v skladu z načrti zaščite in reševanja, načrti za aktiviranje ter odločitvami pristojnih organov. Zbiramo podatke s področja zaščite in reševanja, spremljamo in posredujemo informacije ter obvestila ob naravnih in drugih nesrečah oziroma pričakovanih nevarnostih ter zagotavljamo neprekinjeno dežurstvo za sprejem klicev v sili ter spremljanje in podporo enotam na reševalnih intervencijah. Preverjamo pripravljenost in delovanje sistemov javnega ter tihega alarmiranja, skrbimo za nemoteno delovanje sistemov zvez ZA-RE in opravljamo druge naloge s področja opazovanja, obveščanja in alarmiranja.