Skoči do osrednje vsebine

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.

Varnost potovanj

  • Stopnja tveganja

    Povišana stopnja previdnosti: Svetujemo dodatno previdnost ter preverjanje in pridobitev informacij iz drugih virov. Obstajajo lahko določeni varnostni zadržki za potovanja v posamezne dele države.

  • Barvna lestvica
  • Zadnje aktualno obvestilo

    /

Varnost in kriminal

  • Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem

    Zaradi piratstva odsvetujemo vsa potovanja na polotok Bakassi. Odsvetujemo gibanje v pasu 40km na meji z Nigerijo, Čadom in Centralno Afriško Republiko. ter vsem severnim regijam v državi, zaradi prisotnosti oboroženih in terorističnih skupin. Odsvetujemo vsa potovanja v severni del, severozahodni del in jugozahodni del države, vključno z mesti Buea, Muyuka in Tikom ter okrožjem Fako.

  • Politična situacija

    V državi občasno pride do osamljenih primerov političnih nemirov. Napetosti se po navadi pojavijo med angleško in francosko govorečim prebivalstvom. Izogibajte se protestom, demonstracijam, političnim shodom in velikim množicam. V kolikor se znajdete na tovrstnem dogodku upoštevajte nasvete lokalnih oblasti.

  • Kriminal

    Stopnja kriminala v državi je visoka. Oportunistični kriminal je pogost v večjih mestih. V severnih regijah Kameruna in obmejnih območjih z Nigerijo, Čadom in Centralno Afriško Republiko obstaja tveganje oboroženih ropov, kraj avtomobilov, ugrabitev in spolnih napadov.

    Dragocenosti in dokumente hranite na varnem.

    Pogoste so prevare vseh vrst, z lažnim predstavljanjem, s poročnim posredovanjem, poslovne prevare, izsiljevanja po ugrabitvi.

    V Gvinejskem zalivu, tudi ob obalah Kameruna, je prisotno piratstvo.

  • Terorizem

    Teroristični skupini Boko Haram in Islamska država Zahodna Afrika (ISWA) sta dejavni predvsem na skrajnem severu države. Napadi pa se lahko zgodijo kjer koli, vključno z večjimi mesti, kot sta Yaoundé in Douala.

    Teroristične in druge oborožene skupine vse pogosteje uporabljajo improvizirane eksplozivne naprave za napade na civiliste in vladne sile v severnih regijah države. Take naprave, pa so opazili tudi v prestolnici Yaoundé.

Zdravje

  • Bolezenska tveganja

    Obstaja tveganje okužbe z rumeno mrzlico, malarijo, otroško paralizo, meningitisom, ptičjo gripo, tifusno mrzlico, marburško mrzlico, ošpicami, opičjimi kozami, kolero, čikungunijo in mrzlico denga.
    HIV/AIDS je razširjen po državi.

    Zdravstvene ustanove slabo opremljene in niso primerne za zdravljenje resnejših zdravstvenih primerov. Resnejši zdravstveni primeri zahtevajo evakuacijo.

    Prepričajte se, da imate sklenjeno ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje in dovolj dostopnih finančnih sredstev za kritje stroškov morebitnega zdravljenja v tujini in repatriacije.

Splošno

  • Lokalni zakoni

    S seboj morate imeti vedno dokument ali kopijo dokumenta s katerim lahko izkažete svojo identiteto.

    Za trgovanje, posedovanje in uživanje drog so zagrožene visoke denarne in zaporne kazni.

    Prepovedano je fotografiranje vladnih in vojaških objektov, ter strateško pomembne infrastrukture..

    Prepovedano je nositi maskirna/vojaška oblačila, prepoved velja tudi za otroke.

    Žaljenje predsednika in predsedniške družine je nezakonito.

    Prepovedano je kupovati, prodajati, ubijati ali ujeti katero koli zaščiteno divjo žival ali trgovati z njenimi deli brez dovoljenja.

    Homoseksualnost je nezakonita.

  • Vožnja in najem avtomobila

    Za vožnjo po Kamerunu potrebujejo slovenski turisti mednarodno vozniško dovoljenje. Vožnja poteka po desni strani.

    Razmere na cestah so slabe, predvsem na podeželju. Zaradi slabe razsvetljave in nepredvidljivih razmer na cestah, ter možnosti napadov je vožnja je nevarnejša ponoči.

    Vozni standardi v Kamerunu so slabi in povečujejo tveganje za nesreče.

    Policijske in vojaške kontrolne točke so pogoste.

  • Denar

    Valuta v Kamerunu je centralnooafriški frank CFA.

    Evro in ameriški dolar sta najbolj razširjeni tuji valuti.

  • Naravne nesreče in podnebje

    V državi sta deževno in suho obdobje. Na jugu države, ki leži v pasu tropskega deževnega gozda je skozi vse leto vroče in vlažno z deževnim obdobje od junija do oktobra. Na severu države je stepsko podnebje s kratkim deževnim obdobjem in velikim temperaturnimi nihanji, zelo vroče je od februarja do maja. V srednjem delu države je savansko podnebje z daljšo deževno dobo.
    Obilno deževje lahko povzroči poplave in zemeljske plazove.

    Gora Kamerun sodi med aktivne vulkane. V njegovi okolici so možni potresni sunki. Iz kraterskih jezer Lac Nyos, Monoum in ostalih lahko pride do uhajanja strupenih plinov zaradi katerih lahko pride do smrti v nekaj minutah.

  • Priporočila

    Redno si umivajte in razkužujte roke in skrbite za osebno higieno. Izogibajte se stikom s pticami, živimi in mrtvimi in bodite previdni pri uživanju perutnine in svinjskega mesa. Izogibajte se območjem, kjer redijo živali, živalskim vrtovom ter tržnicam z živalmi. Ne približujte se mrtvim živalim, živalim nasploh in njihovim iztrebkom. Ne približujte se potepuškim živalim in potepuškim psom, ne božajte jih in ne hranite.
    Izogibajte se surove ali premalo kuhane hrane živalskega izvora – zlasti jajca in meso ter ribe in mleko. Izogibajte se ledenim kockam, svežim sadnim sokovom, surovi zelenjavi, sadje in zelenjavo olupite ali temeljito operite, pijte ustekleničeno ali prekuhano vodo. Pijte samo kuhano ali pasterizirano mleko. Skrbite za higieno. Ne pozabite redno piti vode, in ne čakajte, da začutite žejo.
    Izogibajte se kopanju v stoječi vodi zaradi nevarnosti okužbe s paraziti. Ne hodite bosi po pesku ali vlažnih tleh. Stresajte spalne vreče, rjuhe, da se izognete pikom škorpijonov in kač. Nikoli ne uporabljajte zdravil kupljenih na ulici.
    Zaščitite se pred piki komarjev, priskrbite si močne repelente, nosite svetla ohlapna oblačila z dolgimi rokavi in dolgimi hlačami, pri spanju uporabljajte mreže nad posteljo in okna naj imajo komarnike.

  • Opombe

    Pri plavanju bodite vedno zelo previdni. Tokovi v morju so lahko varljivo močni. Nekatere plaže nimajo reševalcev ali opozorilnih zastav.

Vstop v Kamerun

Slovenski državljani potrebujejo vizum za vstop v Kamerun. Veljavnost potnega lista mora biti najmanj šest mesecev na dan oddaje vloge za vizum. Za nadaljnje informacije se obrnite na Veleposlaništvo Kameruna v Berlinu (v angleščini).

Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.

Konzularna pomoč

Slovenski državljani se lahko za nujno konzularno zaščito obrnejo na diplomatsko predstavništvo in konzulat katerekoli države članice Evropske unije. Kontakti so dosegljivi na spletni strani Evropske komisije.