Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Skupno upravljanje evropske narave: Natura 2000 in obnova narave kot priložnost

Kdaj do
Kje Stalno predstavništvo Republike Slovenije pri EU v Bruslju, Rue Joseph II 14, Bruselj

Evropa si prizadeva za vse ambicioznejše okoljske cilje, pri čemer skupno upravljanje naravnih ekosistemov predstavlja temelj trajnostnega razvoja in prilagajanja na podnebne spremembe. Omrežje Natura 2000 skupaj z Uredbo o obnovi narave ponuja prelomno priložnost za krepitev biotske raznovrstnosti, izboljšanje ekosistemskih storitev in oživitev podeželskih območij.

V tem duhu vas z veseljem vabimo na konferenco, posvečeno razpravi o teh ključnih vprašanjih skozi prizmo sodelovalnega upravljanja, povezovanja politik in izmenjave dobrih praks med državami članicami Evropske unije (EU).

Dogodek, ki ga organizira Ministrstvo za naravne vire in prostor v sodelovanju s Slovenskim gospodarsko-raziskovalnim združenjem (SBRA) iz Bruslja, bo potekal na Stalnem predstavništvu Republike Slovenije pri EU. Zbral bo odločevalce, strokovnjake za politike in izvajalce, ki si prizadevajo soustvarjati prihodnost evropske narave.

Konferenco bosta otvorila visoka slovenska predstavnika, mag. Miran Gajšek, državni sekretar na Ministrstvu za naravne vire in prostor, inmag. Maša Žagar, državna sekretarka na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Pridružila se jima bo tudi ga. Andreja Viher White, namestnica vodje Stalnega predstavništva Republike Slovenije pri EU, skupaj z visokimi predstavniki Evropske komisije – iz Generalnega direktorata za okolje ter Generalnega direktorata za kmetijstvo in razvoj podeželja – ki so potrdili svojo udeležbo (imena govorcev še v potrditvi).

Prvi del programa bo ponudil okvir za razumevanje trenutnih izzivov in priložnosti:

  • Katarina Groznik Zeiler, generalna direktorica (GD) Direktorata za naravo na Ministrstvu za naravne vire in prostor Republike Slovenije, bo predstavila strateške prioritete za območja Natura 2000 in obnovo narave.
  • Andrea Vettori (GD za okolje – DG ENV) in Gaëlle Marion (GD za kmetijstvo – DG AGRI) bosta razpravljala o izvajanju evropskih prioritet v okviru trenutne finančne perspektive.
  • Prof. dr. Emil Erjavec bo osvetlil, kako se skupna kmetijska politika (SKP) prepleta z obnovo narave, medtem ko bo prof. dr. Peter Trontelj predstavil pregled ciljev Slovenije na področju biotske raznovrstnosti.

    Svoja stališča bodo predstavile tudi druge države članice, med njimi Hrvaška (Ivana Jelenić, v potrditvi), Španija (Jesús Rodríguez de Sancho) in Danska (Predsedstvo Sveta, v potrditvi), ki bodo delile svoje nacionalne pristope ter razmišljale o priložnostih za okrepljeno sodelovanje.

    Po odmoru ob kavi se bo konferenca nadaljevala s panelno razpravo z naslovom: »Za uspešno omrežje Natura 2000: obnova, sodelovanje in učinek«.

    Razpravo bo vodil mag. Miran Gajšek, državni sekretar na Ministrstvu za naravne vire in prostor, v njej pa bodo sodelovali različni visoki govorci in izvajalci politik, med drugim:

    • Potrjeni govorci iz Generalnega direktorata za okolje in Generalnega direktorata za kmetijstvo in razvoj podeželja (imena še v potrditvi)
    • Igor Kreitmeyer, generalni direktor za varstvo narave, Hrvaška (v potrditvi)
    • Jesús Rodríguez de Sancho, generalni direktor za biotsko raznovrstnost, gozdove in dezertifikacijo, Španija
    • Christian Holzer, generalni direktor za okolje in krožno gospodarstvo, Avstrija (v potrditvi)
    • Pogled civilne družbe bo prispeval tudi Robert Gorjak iz šole vina Belvin, Slovenija, ki bo dodal lokalni glas k razpravi o upravljanju krajine.

    Dogodek se bo zaključil z razpravo v obliki vprašanj in odgovorov ter z mrežnim kosilom, ki bo udeležencem omogočilo neformalno izmenjavo mnenj in povezovanje.

    Celoten program dogodka si lahko ogledate tukaj (v angleščini), svojo udeležbo pa zagotovite z registracijo (v angleščini).