Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Umetna inteligenca – nove smeri razvoja in izzivi za Slovenijo

Kdaj
Kje Grad Jable in prek spleta
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve, Ministrstvo za digitalno preobrazbo ter Ministrstvo za obrambo Republike Slovenije v sodelovanju z drugimi resorji, Gospodarsko zbornico Slovenije in vodilnimi slovenskimi akademsko-raziskovalnimi institucijami vabijo na četrto Nacionalno konferenco o umetni inteligenci.
Pasica z napovednjo dogodka.

Avtor: Ministrstvo za digitalno preobrazbo

Posebna gostja letošnje konference bo ga. Lucilla Sioli, direktorica Urada za umetno inteligenco pri Evropski komisiji, ki bo predstavila perspektive in strateške načrte Evropske unije na področju umetne inteligence.

Konferenca bo združila vodilne strokovnjake in raziskovalce ter predstavnike javnega in zasebnega sektorja z namenom osvetlitve priložnosti in izzivov, ki jih umetna inteligenca prinaša za digitalno preobrazbo javnega sektorja v Sloveniji.

Osrednja tema letošnje konference Umetna inteligenca – nove smeri razvoja in izzivi za Slovenijo se bo osredotočila na hitro razvijajoče se trende ter kompleksne izzive, ki umetno inteligenco umeščajo v vse sfere družbe – od javne uprave in gospodarstva do izobraževanja, novih vedenjskih in organizacijskih modelov ter aktualnih vprašanj na področju etične uporabe umetne inteligence, hibridne zaščite, varnosti in obrambe.

Konferenco bomo zaključili z okroglo mizo Akcijski načrt za celino umetne inteligence in Akt o umetni inteligenci – oblikovanje vodilne vloge Evropske unije na področju umetne inteligence, v kateri bodo sodelovali Lucilla Sioli, direktorica Urada za umetno inteligenco pri Evropski komisiji ter predstavniki slovenskih podjetij in raziskovalnih ustanov. V sklopu razprave bodo predstavljene dejavnosti Evropske komisije na področju umetne inteligence, okrogla miza pa bo tudi priložnost za izmenjavo mnenj in izkušenj.

Vabimo vas, da se nam pridružite na tem pomembnem dogodku, kjer bomo skupaj raziskovali možnosti, ki jih odpira umetna inteligenca, in soustvarjali prihodnost Slovenije na tem hitro razvijajočem se področju.

Konferenca bo potekala v hibridni obliki – fizično na gradu Jable in prek spletne platforme.

Program konference

08.00 - 09.00     Registracija udeležencev

09.00 - 09.30     Uvodni nagovori

  • mag. Ksenija Klampfer, ministrica za digitalno preobrazbo
  • dr. Melita Gabrič, državna sekretarka na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve

09.30 - 09.45     Uvodno predavanje
ga. Lucilla Sioli, direktorica Urada za umetno inteligenco, Evropska komisija

09.45 - 10.15     Odmor

10.15 - 11.15     Razprava 1 – Umetna inteligenca in javni sektor: dejstva, priložnosti in izzivi

Moderator: dr. Aleš Dobnikar, višji sekretar na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve


Izhodišče
: Umetna inteligenca korenito preoblikuje delovanje družbe na vseh ravneh ter pomembno vpliva na načine odzivanja in delovanja javne uprave. Razprava bo osredotočena na izzive, ki jih prinašajo te hitre spremembe na tehnološkem, postopkovnem in družbenem področju. Pri tem pa ne gre prezreti ključnih vprašanj regulative, etike, varnosti in varovanja zasebnosti, ki morajo ostati v središču razmisleka pri uvajanju novih rešitev.

Uvodni nagovor: dr. Aida Kamišalić Latifić, državna sekretarka na Ministrstvu za digitalno preobrazbo


Udeleženci razprave:

  • dr. Aida Kamišalić Latifić, državna sekretarka na Ministrstvu za digitalno preobrazbo
  • dr. Jelena Virant Burnik, Informacijski pooblaščenec
  • dr. Damjan Orož, vrhovni sodnik na Vrhovnem sodišču Republike Slovenije 
  • mag. Nenad Šutanovac, direktor Strokovne službe Združenja za informatiko in telekomunikacije, Gospodarska zbornica Slovenije

11.15 - 12.15     Razprava 2 – Umetna inteligenca: reševanje sodobnih izzivov na varnostnem področju

Moderator: ga. Lidija Horvat Petek, vodja Nacionalnega centra za krizno upravljanje


Izhodišče:
Področje umetne inteligence ima izjemen vpliv na znanstveno-tehnološki razvoj, gospodarski napredek, varnostno pripravljenost in obrambno sposobnost držav. Pomembno vpliva tudi na strateška povezovanja držav in regij, saj ta vse pogosteje temeljijo na novih predpostavkah, oddaljenih od tradicionalnih vrednot, kultur in svetovnih nazorov, ki so še pred kratkim oblikovali globalne odnose. Razprava bo osvetlila vpliv umetne inteligence na mednarodne odnose in varnostne strategije ter raziskala, kako se evropske države, vključno s Slovenijo, prilagajajo tem novim izzivom.

Uvodni nagovor
: mag. Boštjan Pavlin, državni sekretar, Ministrstvo za obrambo

Udeleženci razprave:

  • generalpodpolkovnik Robert Glavaš, načelnik Generalštaba Slovenske vojske, Ministrstvo za obrambo
  • mag. Željko Kralj, generalni direktor Direktorata za logistiko, Ministrstvo za obrambo
  • Mateja Rokvič, v.d. GD Direktorata za obrambne zadeve, Ministrstvo za obrambo
  • brigadir Boštjan Baš, Ministrstvo za obrambo

12.15 - 13.15     Kosilo

13.15 - 14.15     Razprava 3 - Primeri dobrih praks
Moderator: (TBC)


Izhodišče
: V razpravi bodo predstavljeni izbrani primeri vrhunskih raziskovalno-razvojnih in aplikativnih rešitev uporabe umetne inteligence v Sloveniji.

Projekti: 

  • Novi superračunalnik v okviru Slovenske tovarne umetne intelligence (SLAIF), Dejan Valh, vodja Sektorja za superračunalništvo, IZUM – Institut informacijskih znanosti, Maribor
  • SLAIF - Slovenska tovarna umetne inteligence, dr. Dragi Kocev, višji znanstveni sodelavec, Institut Jožef Stefan
  • Projekt PoVeJMo in ERA Chair projekt AI4DH,  prof. dr. Marko Robnik Šikonja, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za računalništvo in informatiko



14.15 - 16.00     Okrogla miza Akcijski načrt za celino umetne inteligence in Akt o umetni inteligenci – oblikovanje vodilne vloge Evropske unije na področju umetne inteligence z Lucillo Sioli, direktorico Urada za umetno inteligenco pri Evropski komisiji ter slovenskimi podjetji in raziskovalnimi ustanovami o dejavnostih Evropske komisije na področju umetne inteligence

Na dogodku bodo predstavljene ključne pobude za razvoj Evrope kot vodilne celine na področju umetne inteligence, s posebnim poudarkom na vplivu Akta o umetni inteligenci in Akcijskega načrta za celino umetne inteligence na inovacije ter delovanje zagonskih, malih in srednjih ter velikih podjetij. Okrogla miza bo priložnost za poglobljen vpogled v inovacijske pobude, regulativne peskovnike v okviru Akta o umetni inteligenci ter v nezakonodajne aktivnosti in podporne storitve Urada za umetno inteligenco.

* Okrogla miza bo potekala v angleškem jeziku.