Udeležba ministra Poklukarja na zasedanju Sveta ministrov EU za pravosodje in notranje zadeve
Evropska komisija bo ministrom predstavila stanje v schengenskem območju na podlagi tako imenovanega schengenskega barometra, nato pa bo sledila izmenjava mnenj o izvajanju prednostnih nalog v okviru schengenskega cikla 2024–2025, pri čemer bo poudarek na povečanju učinkovitosti vračanja oseb, ki nimajo pravice do bivanja v Evropski uniji.
Predvidena je tudi potrditev splošnega pristopa do predloga uredbe o postopnem zagonu izvajanja sistema vstopa in izstopa. Predlog omogoča državam članicam postopno izvajanje sistema v obdobju 180 dni od začetka delovanja sistema. Prehodno obdobje se bo pričelo s trenutkom, ko bo Evropska komisija prejela izjave vseh 27 držav članic, da so pripravljene na postopni zagon sistema vstopa in izstopa. Slovenija je izjavo o pripravljenosti na začetek izvajanja sistema že poslala. Sistem vstopa in izstopa, ki je sicer del projekta povezljivosti informacijskih sistemov na področju pravosodja in notranjih zadev (tako imenovana interoperabilnost), naj bi v praksi začel delovati predvidoma do konca leta 2025.
Predstavljeno bo stanje zunanje razsežnosti migracij s poudarkom na razmerah v Siriji. Notranji ministri pa bodo izmenjali mnenja tudi o trenutni geopolitični situaciji in njenih posledicah za notranjo varnost Evropske unije.
Na delovnem kosilu se bodo notranjim ministrom Evropske unije pridružili tudi predstavniki Latinskoameriškega odbora za notranjo varnost, ki bo namenjeno krepitvi sodelovanja v boju proti organizirani kriminaliteti. Na zasedanju bo predstavljeno tudi poročilo o napredku na področju boja proti trgovini z mamili in organiziranemu kriminalu.