Posvet o delovanju skupnih občinskih uprav
Zaradi izboljšanja delovanja skupnih občinskih uprav, odpravljanja morebitnih nepotrebnih administrativnih ovir, obveščanja o novih rešitvah in spremembah zakonodaje kot tudi izmenjave dobrih praks, ministrstvo vsako leto že od leta 2008 organizira posvet o delovanju skupnih občinskih uprav. Vsakoletni posvet zagotavlja učinkovito in neprecenljivo izmenjavo stališč in informacij med ministrstvom in občinami ter prispeva k izboljšanju delovanja sistema, zmanjšanju administrativnih ovir in boljšim zakonodajnim rešitvam.
Zbrane bo prek video povezave uvodoma nagovoril tudi mag. Franc Pros, minister za javno upravo.
Ena najbolj izpostavljenih in dobro delujočih oblik medobčinskega sodelovanja je povezovanje v skupne občinske uprave. Te poznamo že vse od uveljavitve reforme lokalne samouprave v Sloveniji, to je 30 let, tovrstno povezovanje pa je dodatni zagon dobilo po letu 2005 z uvedbo sofinanciranja delovanja skupnih občinskih uprav s strani države (postopki v zvezi s sofinanciranjem pa se prav v letošnjem letu poenostavljajo).
Skupne občinske uprave imajo torej dolgo tradicijo in veljajo za enega od stebrov medobčinskega povezovanja. V praksi to pomeni, da se dve ali več občin lahko odloči, da ustanovijo skupno občinsko upravo za izvajanje katerekoli naloge, ki je v pristojnosti občinske uprave. Prednost tovrstnega delovanja je predvsem povečanje strokovnost pri izvajanju nalog s strokovnimi ekipami, prav tako se doseže polna zaposlitev kadrov in zmanjšajo stroški občinskih uprav. Danes jih uspešno deluje 38, vanje pa je vključenih več kot 200 občin.