Skoči do osrednje vsebine

18. Alpska konferenca in zaključek predsedovanja Slovenije Alpski konvenciji

Kdaj do
Kje Kongresni center Brdo pri Kranju
Ministrstvo za naravne vire in prostor, ki v imenu Slovenije predseduje Alpski konvenciji, organizira 18. Alpsko konferenco. Ministrska konferenca bo 22. januarja 2025 na Brdu pri Kranju, ob tej priložnosti pa bo Slovenija predala predsedovanje Italiji.

Dan pred Alpsko konferenco, 21. januarja 2025, se bodo pogodbenice sestale na 80. rednem zasedanju Stalnega odbora in opravile priprave na izvedbo konference prihodnji dan ter pregled izvajanja Večletnega programa dela Alpske konference 2023-2030. Poleg tega bodo zvečer v okviru uradnega sprejema slavnostno podeljene tudi nagrade mladim znanstvenikom (angleško Young Academics Award). S podelitvijo teh nagrad, ki je že šesto po vrsti, konvencija spodbuja znanstvene prispevke mladih na alpske teme. Za nagrado na letošnjo temo, odziv na okoljske spremembe in ohranjanje visoke kakovosti življenja v Alpah, se poteguje 31 prispevkov.

Drugi dan, 22. januarja 2025, bo XVIII. Alpska ministrska konferenca. Ministri in drugi visoki predstavniki držav pogodbenic konvencije bodo na konferenci pregledali opravljeno delo, ki ga je slovensko predsedstvo vodilo pod sloganom Kakovostno življenje v Alpah za vse, se seznanili z rezultati delovnih teles Alpske konvencije zadnjih dveh let ter potrdili mandate za njihovo prihodnje delo.

Dogodka se bodo med drugimi udeležili: iz Lihtenštajna podpredsednica vlade in ministrica za notranje zadeve, gospodarstvo in okolje Sabine Monauni, nemška ministrica za okolje, varstvo narave, jedrsko varnost in varstvo potrošnikov Steffi Lemke, iz Italije namestnica ministra za okolje in energetsko varnost Vannia Gava, poslanka francoskega parlamenta Valérie Rossi ter dr. Jerneja Jug Jerše, vodja Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji.

Pogodbenice bodo na konferenci sprejele tri dokumente, ki jih je tekom predsedovanja pripravila Slovenija:

  • deseto Poročilo o stanju Alp o kakovosti življenja v Alpah s priporočili za prihodnje delo,
  • Priporočila za izobraževanje o podnebnih spremembah v Alpah ter
  • Strateške usmeritve o biotski raznovrstnosti v Alpah.

Dokumenti so plod uspešnega dela na vse-alpskem območju in tesnega sodelovanja tako s pogodbenicami (državami in EU), kot opazovalkami.

Politična razprava se bo osredotočila na izzive, ki jih za kakovost življenja v Alpah predstavljajo naravne nevarnosti, s predlogi možnih rešitev. Izpostavljena bodo tri ključna vprašanja:

  1. S katerimi ukrepi lahko glede na sedanje in pričakovane podnebne spremembe izboljšamo ali ohranimo visoko kakovost življenja v prihodnosti?
  2. Kako izboljšati odpornost prostora in njegovih struktur, tudi z omogočanjem sprememb v smeri podnebno odgovornega načina življenja?
  3. Kako lahko okrepimo sodelovanje in skupno ukrepanje na področju obvladovanja tveganj pred naravnimi nevarnostmi na območju Alp?

Z organizacijo tokratne Alpske konference Slovenija zaključuje svoje že četrto dvoletno predsedovanje Alpski konvenciji. Pogodbenice Alpske konvencije so Avstrija, Francija, Italija, Lihtenštajn, Monako, Nemčija, Švica, Slovenija in Evropska unija. 

Predsedovanje Alpski konvenciji je Slovenija, v njenem imenu Ministrstvo za naravne vire in prostor, 27. oktobra 2022 prevzela od Švice.

Med dvoletnim predsedovanjem smo se aktivno ukvarjali s tremi prednostnimi temami:

  • kakovostjo življenja kot glavno temo, 
  • okoljskim izobraževanjem s poudarkom na podnebnih spremembah in 
  • biotsko raznovrstnostjo.

Slovenija je na teh področjih zagotovila oprijemljive rezultate in prispevala k izvajanju vseh treh prednostnih področij Večletnega programa dela Alpske konference 2023–2030 (kakovost življenja, podnebne spremembe, biotska raznovrstnost). In vse tri teme bodo obravnavane tudi na spletnih seminarjih za občine in mesta.

Program za medije

Sreda, 22. januarja 2025

Ob 12. uri – vsebinski brifing

Predstavitev delovanja Alpske konvencije, dosežkov slovenskega predsedovanja ter predstavitev dokumentov, sprejetih na konferenci.

Ob 12.45 – fototermin

Zaključek XVIII. Alpske konference ter uradna predaja predsedovanja Slovenije Italiji

Ob 13. uri – novinarska konferenca

Na novinarski konferenci bosta sodelovala:

  • Jože Novak, minister za naravne vire in prostor Republike Slovenije
  • Vannia Gava, namestnica ministra za okolje in energetsko varnost Republike Italije

Predstavnike medijev vljudno naprošamo, da svojo prisotnost na dogodku javijo na naslov pr.mnvp@gov.si.