Predstavitev letalske akrobatske skupine Red Arrows
Prvi del proslave, ki se je bodo udeležili predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar, minister za obrambo Marjan Šarec in britanska veleposlanica v Sloveniji Tiffany Sadler, bo potekal v Gornjem Suhorju pri Vinici. Drugi del bo potekal na Letališču Cerklje ob Krki, kjer bo pristala in se medijem predstavila akrobatska skupina kraljevih letalskih sil Red Arrows, dogodka v Cerkljah ob Krki pa se bosta udeležila tudi minister za obrambo in britanska veleposlanica.
Dan prijateljstva izraža zgodovinsko povezanost obeh držav in poteka v spomin na devetčlansko posadko strmoglavljenega letala B-24 Liberator britanskega kraljevega letalstva v Gornjem Suhorju pri Vinici, spomladi leta 1945. Trije člani posadke so se s pomočjo domačinov in partizanov uspeli rešiti in vrniti v svojo bazo. Dan prijateljstva in dogodek v Beli krajini sicer državi uradno praznujeta od leta 2019, ko je Slovenijo obiskal princ Edward.
V spomin na dogodke ob koncu druge svetovne vojne in na tesno partnerstvo med državama na obrambnem ter varnostnem področju bodo na dogodku v Gornjem Suhorju sodelovali tudi britanski vojaški kvintet the Royal Yeomanry in kvintet Orkestra Slovenske vojske ter akrobatska skupina kraljevih letalskih sil Red Arrows, ki bo skupaj s Pilatusi PC-9M Slovenske vojske opravila prelet nad Suhorjem.
Za predstavnike medijev bosta na Letališču Cerklje ob Krki organizirana ogled in predstavitev skupine desetih letal Red Arrows.
Program
11.40–11.50: zbor predstavnikov medijev na letališču Cerklje ob Krki, (Cerklje ob Krki 4a)
12.10: pristanek letal skupine Red Arrows in Pilatusov PC-9M
12.40–13.40: pogovor s piloti in ogled letal
13.45–14.15: izjave za medije: minister za obrambo Marjan Šarec in veleposlanica Tiffany Sadler
14.30–15.00: ogled predstavitvenega filma Red Arrows
15.15: vzlet letal in prelet v odhodu
Več informacij:
Jani Krošl, Letališče Cerklje ob Krki, 031 279 480