Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

42. seja vlade

Kdaj
Vlada Republike Slovenije se bo jutri, v četrtek, 23. marca 2023, ob 10. uri, v sejni dvorani na Gregorčičevi 25, sestala na 42. redni seji.

Vlada bo na seji med drugim obravnavala predlog novele Zakona o gospodarskih družbah. Z novelo se v naš pravni red uvajata dve evropski direktivi. Novela bo omogočila enostavnejše ustanavljanje podjetij in podružnic tujih podjetij, bolj učinkovito izvedbo čezmejnih operacij ter lažje korporativno upravljanje podjetij z uporabo spletnih registrskih postopkov.

Poleg tega bo vlada obravnavala predlog novele Zakona o industrijski lastnini. Z novelo zakona želi vlada nekatere obstoječe postopke na področju intelektualne lastnine olajšati in poceniti ter slovensko ureditev še dodatno uskladiti z evropsko in mednarodno. S tokratno novelo se prenašajo še tiste določbe evropske direktive o približevanju držav članic v zvezi z blagovnimi znamkami, ki še niso bile prenesene v letu 2020.

Na dnevnem redu je tudi predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o informacijski varnosti. S predlaganimi spremembami in dopolnitvami zakona se povečuje zaščita centralnega informacijsko-komunikacijskega sistema državne uprave, ki predstavlja hrbtenico informacijske podpore državnih organov, s tem pa se zmanjšuje tveganja in izpostavljenost navedenega sistema kibernetskim grožnjam. Z drugimi manjšimi spremembami se povečuje informacijska in kibernetska varnost ter odpornost tako zavezancev kot centralnega informacijsko-komunikacijskega sistema ter omogoča učinkovitejši nadzor nad spoštovanjem predpisanih ukrepov.

Vlada bo obravnavala predlog novele Zakona o javnih financah, s katero sledi odločitvi Ustavnega sodišča glede finančne avtonomije neodvisnih ustavnih organov kot so Državni zbor, Državni svet, Ustavno sodišče, Varuh človekovih pravic in Računsko sodišče.

Obravnavala bo tudi besedilo predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o sodnem registru, katerega glavni cilj je uskladitev ureditve sodnega registra s pravili EU, natančneje z direktivo EU glede uporabe digitalnih orodij in postopkov na področju prava družb (t. i. digitalizacijska direktiva) in direktivo EU glede čezmejnih preoblikovanj, združitev in delitev (t. i. mobilnostna direktiva). Najpomembnejše rešitve predloga zakona so nadgradnja ureditve spletne ustanovitve družb in podružnic tujih podjetij ter vpis njihovih sprememb, razbremenitev strank obveščanja registrskih sodišč o spremembah, večja preglednost in ažurnost podatkov ter hitrejši postopki.