Slovesnost ob 30. obletnici sprejema Zakona o vojaški dolžnosti
Postopno oblikovanje novega obrambnega sistema in lastne vojaške sile je pomenilo pomemben del priprav na dejansko osamosvojitev Slovenije, ki je bilo zaradi nasprotovanja doma in v tujini vodeno posebej pazljivo. Slovenska skupščina je po burni razpravi, v kateri zlasti iz vrst poslancev iz Stranke demokratične prenove (nekdanje Zveze komunistov) in Liberalne demokracije Slovenije ni manjkalo ostrih nasprotovanj zakonu o vojaški dolžnosti, končno sprejela še zadnji nujni sistemski akt za osamosvojitev na obrambnem področju. Kljub 70 amandmajem, ki so bili podani k predlaganemu zakonu, in kljub ostrim in žolčnim izmenjavam mnenj je bil zakon sprejet s 115 glasovi za, 25 proti in 12 vzdržanimi. Poleg vojaške dolžnosti je omenjeni zakon urejal tudi civilno službo.
Zakon je v slovenski prostor prinesel veliko novosti, med drugim je bilo določeno, da bo služenje vojaškega roka v Sloveniji potekalo sedem mesecev, kar je bil takrat eden najkrajših rokov v Evropi, prav tako pa je bila uzakonjena tudi najkrajša civilna služba na svetu z zelo liberalnim postopkom ugotavljanja pravice do ugovora vesti.
Slovesnost ob 30, obletnici sprejema Zakona o vojaški dolžnosti bo potekala v dvorani Državnega sveta, Šubičeva 4, 1000 Ljubljana
Predstavnike medijev, ki bodo spremljali dogodek, naprošamo za upoštevanja priporočil NIJZ za preprečitev in omejitev širjenja okužbe s COVID-19 (razkuževanje rok, varnostna razdalja, zaščitna maska).