Skoči do osrednje vsebine

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.

Podnebne spremembe so največja grožnja Ugandi pri odpravljanju revščine in lakote. Vedno pogostejša so podaljšana obdobja suše, močni nalivi in poplave, ki negativno vplivajo na kmetijstvo in zmanjšujejo prehransko varnost prebivalcev. Dodatno jo zmanjšuje tudi stalen pritok beguncev, ki še bolj obremenjuje okolje in zemljo, ki sta že zaradi hitre rasti prebivalstva vedno bolj degradirana. Urbani begunci zaužijejo povprečno le 1-2 obroka na dan.

V humanitarni krizi, pomanjkanju prehranske varnosti in revščini se poveča tudi pogostost nasilja zaradi spola. Z namenom reševanja navedenih problemov je projekt naslavljal ključni podcilj trajnostnega razvoja 2.4, v skladu s katerim so zagotovljeni trajnostna pridelava hrane in odporen, integriran način kmetovanja ter boljše prilagajanje na podnebne spremembe in druge nesreče.

Cilj projekta je bil povečati odpornost na krize in varnost preskrbe s hrano in vodo 500 ranljivim družinam (3200 osebam) v Ndejje in Kampali (predvsem beguncem). Projekt je zagotovil kmetijsko zemljišče, zgrajena je bila hiša za družino, izboljšale so se higienske razmere za ženske, nakupljene so bile domače živali in kletke za vzrejo, ki so bile razdeljene družinam. Zgrajeni so bili kokošnjak, hlev za krave, ribnika za ribogojstvo in vodnjak. Poleg tega je bilo izvedenih 54 usposabljanj za trenerje in trenerke, 44 usposabljanj za uporabnike in uporabnice, 38 delavnic o urbanem kmetovanju, 3 delavnice s področja zdravja in higiene in 33 srečanj na temo varčevanja.