Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Skupna izjava 26 partnerjev na temo humanitarnih razmer na okupiranem palestinskem ozemlju

Ministrica Tanja Fajon se je pridružila skupni izjavi zunanjih ministrov in ministric ter evropske komisarka za enakost, pripravljenost in krizno upravljanje Hadje Lahbib.

"Trpljenje civilnega prebivalstva v Gazi dosega nove razsežnosti. Model, ki ga je izraelska vlada sprejela za razdeljevanje pomoči, je nevaren, povečuje negotovost in prebivalcem Gaze odreka vsakršno dostojanstvo. Obsojamo razdeljevanje zgolj neznatnih količin pomoči in nečloveško pobijanje civilistov, tudi otrok, ki čakajo na osnovne življenjske dobrine, kot sta voda in hrana. Grozljivo dejstvo je, da je bilo med čakanjem na pomoč ubitih že več kot 800 Palestincev. Izraelska vlada odreka osnovno humanitarno pomoč civilnemu prebivalstvu, kar je nedopustno. Izrael mora spoštovati svoje obveznosti po mednarodnem humanitarnem pravu.

Talci v krutem ujetništvu Hamasa trpijo že od 7. oktobra 2023. Obsojamo njihovo zadrževanje in pozivamo k njihovi takojšnji in brezpogojni izpustitvi. Pogajanja o prekinitvi ognja predstavljajo najboljšo možnost, da se talci varno vrnejo domov in da se konča neznosno trpljenje njihovih družin.

Izraelsko vlado pozivamo, naj nemudoma odpravi omejitve pri zagotavljanju pomoči ter omogoči OZN in humanitarnim nevladnim organizacijam, da na varen in učinkovit način zagotovijo nujno pomoč, ki rešuje življenja.

Vse strani pozivamo, naj zaščitijo civiliste in spoštujejo obveznosti po mednarodnem humanitarnem pravu. Predlogi, da bi palestinsko prebivalstvo preselili v »humanitarno mesto«, so popolnoma nesprejemljivi. Trajna prisilna razselitev je kršitev mednarodnega humanitarnega prava.

Ostro nasprotujemo vsem ukrepom, ki vodijo v ozemeljsko ali demografsko spremembo okupiranega palestinskega ozemlja. Z uresničitvijo načrta poselitve E1, kakor ga je napovedala izraelska oblast, bi palestinsko državo razdelili na dva dela, kar bi bilo v izrecnem nasprotju z mednarodnim pravom in bi povsem spodkopalo možnost rešitve dveh držav. Ob tem se je še okrepilo izraelsko naseljevanje na Zahodnem bregu, vključno z Vzhodnim Jeruzalemom, ter narastlo nasilje naseljencev nad Palestinci. To se mora končati.

Vse vpletene strani in mednarodno skupnost pozivamo k skupnem ukrepanju za končanje tega grozljivega konflikta s takojšnjim, brezpogojnim in trajnim premirjem. Nadaljnje prelivanje krvi ne koristi nikomur. Znova poudarjamo polno podporo ZDA, Katarju in Egiptu pri njihovih prizadevanjih v tej smeri.

Pripravljeni smo sprejeti nadaljnje ukrepe v podporo takojšnjemu premirju in političnemu procesu za dosego varnosti in miru za Izraelce, Palestince in celotno regijo," so zapisali v izjavi.

26 partneric:

Avstralija, Avstrija, Belgija, Danska, Estonija, Finska, Francija, Islandija, Irska, Italija, Japonska, Latvija, Litva, Luksemburg, Kanada, Nizozemska, Norveška, Nova Zelandija, Poljska, Portugalska, Slovenija, Španija, Švedska, Švica, Združeno kraljestvo in evropska komisarka za enakost, pripravljenost in krizno upravljanje Hadja Lahbib.