Sofinanciranje izgradnje in prestrukturiranja daljinskih sistemov ogrevanja in hlajenja na OVE
Skupna višina razpoložljivih sredstev znaša 51.238.602,35 evra, pri čemer se nepovratna sredstva namenjajo sofinanciranju projektov, ki prispevajo k večji uporabi obnovljivih virov energije v sistemih daljinskega ogrevanja.
Podprte bodo operacije, ki vključujejo vgradnjo toplotnih črpalk, sončnih sprejemnikov za proizvodnjo toplote, kotlov na lesno biomaso ter izgradnjo naprav za soproizvodnjo toplote in električne energije iz obnovljivih virov v obstoječih sistemih. Sofinancirana bo tudi izgradnja novih ali širitev obstoječih sistemov daljinskega ogrevanja, če temeljijo na obnovljivih virih energije, odpadni toploti ali kombinaciji obeh.
Sredstva se zagotavljajo iz Evropskega sklada za regionalni razvoj v okviru Programa evropske kohezijske politike 2021–2027, in sicer pod prednostno nalogo 3: Zelena preobrazba za podnebno nevtralnost in specifičnim ciljem RSO 2.2: Spodbujanje energije iz obnovljivih virov v skladu z Direktivo (EU) 2018/2001.
Predmet sofinanciranja niso operacije, pri katerih je predvidena uporaba biomase, ki ni skladna s trajnostnimi merili iz navedene direktive.
Predvidena so tri odpiranja vlog. Prvi rok za oddajo vlog je 11. 9. 2025, drugi rok je 8. 1. 2026 in tretji rok je 11. 9. 2026.
Če bodo sredstva porabljena pred iztekom zadnjega roka, bo na spletni strani ministrstva in na portalu Energetika ter v Uradnem listu RS objavljeno posebno obvestilo o porabi sredstev.
Kontakt: Urad za spodbujanje zelenega prehoda