Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Obisk azerbajdžanskega ministra za energijo – v ospredju energetsko sodelovanje

Minister za energijo Republike Azerbajdžan Parviz Shahbazov se na povabilo ministra za okolje, podnebje in energijo mag. Bojana Kumra danes mudi na uradnem obisku v Sloveniji. V ospredju obiska je nadaljnja krepitev strateškega sodelovanja med državama na področju oskrbe z energenti, predvsem zemeljskim plinom, ter iskanju priložnosti pri razvoju projektov na področju čiste energije.

Današnje bilateralno srečanje med ministrom za okolje, podnebje in energijo mag. Bojanom Kumrom in ministrom za energijo Azerbajdžana Parvizom Shahbazovom predstavlja nadaljevanje intenzivnega političnega dialoga na področju energije, ki se je v zadnjem letu dodatno okrepil. V ospredju pogovorov je bil pomen sodelovanja pri diverzifikaciji oskrbe z zemeljskim plinom, širjenje sodelovanja na področje čiste energije ter tudi sodelovanje v okviru Mednarodne agencije za energijo iz obnovljivih virov (angleško International Renewable Energy Agency - IRENA), ki ji od januarja letos predseduje Slovenija.

Minister Kumer je ob tem poudaril: »Azerbajdžan predstavlja enega ključnih partnerjev v naših prizadevanjih za okrepitev energetske varnosti in diverzifikacije oskrbe s plinom. Veseli me, da se sodelovanje med Geoplinom in azerbajdžanskim SOCAR-jem (angleško State Oil Company of the Republic of Azerbaijan) uspešno razvija na podlagi podpisanega memoranduma, enako tudi pogovori o sklenitvi srednje- do dolgoročne pogodbe za dobavo zemeljskega plina.«

Obisk ministra Shahbazova pomeni nadaljevanje intenzivnega političnega dialoga na najvišji ravni. Minister Kumer je v zadnjem letu Azerbajdžan obiskal kar trikrat, aprila letos pa sta ministra v Bakuju podpisala Memorandum o soglasju med pristojnima ministrstvoma o sodelovanju na področju energije. Ob bližajoči se 30. obletnici vzpostavitve diplomatskih odnosov med državama, ki jo bosta Slovenija in Azerbajdžan obeležili februarja prihodnje leto, aktualni obisk dobiva tudi simbolno težo.

Slovenija in Azerbajdžan uspešno sodelujeta tudi v širšem okviru mednarodnih pobud za energetski prehod in podnebno ukrepanje. Slovenija podpira ambiciozne cilje razogljičenja in skupne projekte v okviru pobud iz zadnje podnebne konference COP29, ki jo je lansko leto gostil Azerbajdžan, kot sta Globalna zaveza o hranilnikih energije ter Deklaracija o vodiku, kjer si obe državi prizadevata za razvoj inovativnih in trajnostnih energetskih rešitev.