Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Drugo letno srečanje v okviru drugega Švicarskega prispevka

V sredo, 14. maja 2025, je potekalo drugo letno srečanje v okviru drugega Švicarskega prispevka. Srečanja so se udeležili predstavniki švicarskega Državnega sekretariata za gospodarske zadeve, Ministrstva za okolje, podnebje in energijo, Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj, Urada za nadzor proračuna ter Ministrstva za finance.

Pilotni projekt agro-fotovoltaike v Poskusnem sadovnjaku Kmetijskega inštituta, ki se izvaja v okviru ene izmed podprtih študij izvedljivosti. | Avtor: osebni arhiv

1 / 2

Srečanje sta otvorila veleposlanica Švicarske konfederacije v Ljubljani Gabriele Schreier in minister za kohezijo in regionalni razvoj, dr. Aleksander Jevšek, ki sta nekaj besed namenila sodelovanju med državama ter potrjenemu programu »Povečanje energetske učinkovitosti in spodbujanje obnovljivih virov energije v alpskih regijah«, ki predstavlja 15,12 milijonov švicarskih frankov prispevka. Program prispeva k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov z izboljšanjem energetske učinkovitosti, spodbujanjem uporabe obnovljivih virov energije in ozaveščanjem javnosti o potrebi po prehodu na nizkoogljično družbo. Podlaga za začetek izvajanja programa sta Sporazum o ukrepu podpore in Sporazum o izvajanju ukrepa podpore, ki sta bila podpisana 11. aprila 2025.

Namen letnega srečanja so bili pogovori o napredku pri izvajanju dveh študij izvedljivosti, podprtih s sredstvi Tehnične podpore v okviru drugega Švicarskega prispevka, ter programa, katerega nosilec je Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo. Predstavniki Urada za spodbujanje zelenega prehoda in Direktorata za energijo so predstavili do sedaj dosežene mejnike ter načrtovane aktivnosti v prihajajočem letu.

Dan pred letnim srečanjem, 13. maja 2025, je Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo za predstavnike iz Švice organiziralo terenski ogled pilotnega projekta agro-fotovoltaike v Poskusnem sadovnjaku Kmetijskega inštituta, ki se izvaja v okviru ene izmed dveh podprtih študij izvedljivosti. Terenski ogled se je nadaljeval z ogledom sončne elektrarne na zeleni strehi Osnovne šole Miška Kranjca v Ljubljani, primerom dobre prakse skupnosti na področju obnovljivih virov energije, ki je sofinanciran s sredstvi iz Načrta za okrevanje in odpornost, Mestne občine Ljubljana ter zasebnega investitorja.

  • Drugi Švicarski prispevek je finančni instrument, ki se izvaja v obdobju 2019–2029 in je namenjen trinajstim državam članicam Evropske unije za zmanjševanje gospodarskih in socialnih razlik znotraj unije. Od skupno 1,102 milijona švicarskih frankov je v okviru drugega Švicarskega prispevka Republiki Sloveniji namenjenih 16 milijonov švicarskih frankov.