Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Sanacija nedovoljenega odlagališča Bukovžlak lani uspešno zaključena, a kazen žal ni presenečenje

Na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo kot najbolj pomembno ocenjujemo, da je Slovenija v letu 2024 končno sanirala nezakonito odlagališče Bukovžlak. To je pomemben dosežek tako z vidika zaščite okolja in zdravja prebivalcev kot spoštovanja prava in odločitev sodišč, v tem primeru Evropskega sodišča.
Na leseni površini sta na desni strani fotografije vidna del sodniškega kladiva in evropska zastava.

Avtor: Depositphotos/NewAfrica

Današnja odločitev sodišča je bila žal pričakovana, saj država v dvanajstih letih od uradnega opomina Evropske komisije Sloveniji (2012) in devetih letih po obsodbi Slovenije (2015) zaradi nespoštovanja direktiv o odpadkih in odlaganju odpadkov na odlagališčih območja ni uspela sanirati.

Šele z vzpostavitvijo novega Ministrstva za okolje, podnebje in energijo je postala odprava kršitev evropske zakonodaje ena osrednjih prioritet dela ministrstva, s čimer je bil podan potreben zagon prizadevanjem za sanacijo nezakonitega odlagališča Bukovžlak. Posledično je bila sanacija zaključena preteklo poletje.

Na ministrstvu smo na sodelovanje vseh vpletenih in uspešno izvedbo tega zahtevnega projekta ponosni. Želimo pa si, da se danes o nezakonitih odlagališčih, tako tistih iz preteklosti kot tistih, ki jih odkrivamo danes, ne bi več pogovarjali. Takšna ravnanja so nesprejemljiva in vredna vsega obsojanja.

Danes izrečena sankcija nosi sporočilo, da mora skrb za okolje in zdravje ljudi postati ena od prioritet sodobne družbe. Oči si ne smemo in ne moremo več zatiskati. Nosi tudi opozorilo, da je spoštovanje prava in odločitev sodišč osnova, brez katere demokratične družbe ne morejo obstajati.

Dejstvo, da Slovenija ob pavšalni kazni v višini 1,2 milijona evrov ni prejela tudi dodatnih dnevnih kazni, je posledica tega, da je bila sanacija odlagališča v lanskem letu končno uspešno zaključena.