Skoči do osrednje vsebine

Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi v občinah Pomurske regije

V Kulturnem domu Dobrovnik je v torek, 21. novembra, potekal regijski dogodek v okviru projekta Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi.

Projekt, ki ga izvaja Geodetski inštitut Slovenije (GIS), vodi in financira pa Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE), je namenjen izboljšanju dostopnosti in mobilnosti v občinskem urbanem prostoru oziroma okolju za prebivalce z različnimi invalidnostmi.

Na dogodku, ki so se ga poleg gostiteljske občine Dobrovnik udeležili tudi predstavniki Mestne Občine Murska Sobota, Občine Ljutomer in Občine Moravske Toplice ter predstavniki lokalnih invalidskih in upokojenskih društev, je gospod Vojmir Drašler (MOPE) povedal, da projekt traja že osmo leto, do zdaj pa se je vanj vključilo že 78 slovenskih občin, ki igrajo ključno vlogo pri postavitvi sistema podatkov o dostopnosti infrastrukture za invalide. Izpostavil je, da občine z zagotavljanjem ustrezne dostopnosti in vključenosti oseb z oviranostmi spoštujejo zaveze o dostopnosti in osebni mobilnosti Konvencije o pravicah invalidov, EU Strategije o pravicah invalidov za obdobje 2021–2030 in Direktive (EU) 2019/882 o zahtevah glede dostopnosti za proizvode in storitve. Cilj projekta je priključiti vseh 212 slovenskih občin.

Vodja projekta na Geodetskem inštitutu Slovenije, mag. Roman Rener, je predstavil načrtovane aktivnosti, ki omogočajo ranljivim skupinam učinkovito mobilnost, ki jo projekt vpeljuje z enotnimi standardi zajema in obdelave podatkov o dostopnosti urbanih občinskih prostorov. V sodelujočih občinah so bili zajeti podatki o dostopnosti infrastrukture za invalide, ki so na voljo v brezplačnem spletnem pregledovalniku, in služijo za izdelavo spletne in tiskane karte dostopnosti, izdelavo akcijskih načrtov za odpravo ovir ter navigacijo v prostoru. Izpostavil je, da zajem podatkov na terenu poteka popolnoma digitalizirano, izvajajo pa ga invalidi sami. Strokovna sodelavka GIS-a, Marina Lovrić, je predstavila proces nabora terenskih podatkov o dostopnosti urbane infrastrukture, Sabina Janičijević, iz sektorja za dostopnost na Beletrini, ki je podizvajalec projekta, pa je spregovorila o nedostopnosti spletišč za osebe z različnimi oviranostmi.

Župan Občine Dobrovnik Marjan Kardinar je povedal, da se na občini zavedajo želje ranljivih skupin, da se v svojem okolju lahko gibljejo neodvisno in varno, zato bodo v prihodnosti več pozornosti začeli namenjati zagotavljanju prometne varnosti, ob gradnji novega doma upokojencev pa bodo upoštevali vsa načela fizične dostopnosti. Že zdaj pa je v občini po županovih besedah narejenega veliko, kot primer dobre prakse je izpostavil dobro dostopnost Kulturnega doma Dobrovnik ter urejen dostop za invalide do Bukovniškega jezera in Vidovega izvira, kjer je invalidom na voljo tudi uporaba električnega vozila.

O dostopnosti v Pomurskih regijah sta spregovorila gospod Vojmir Prosen, predsednik Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Murska Sobota, in gospod Branko Gornjec, sekretar Društva gluhih in naglušnih Pomurje ter predsednik Sveta za invalide v Mestni občini Murska Sobota. Oba sta pohvalila napredek občin na področju dostopnosti, vseeno pa se po njunem mnenju potreb invalidov še ne upošteva dovolj. Predsednik Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Murska Sobota je izpostavil, da pogosto umanjkajo specifične prilagoditve prostora za slepe, Gornjec pa je dodal, da se premalo naslavlja potrebe naglušnih, saj je njihova oviranost za večino družbe še vedno »nevidna«.

Vsi podatki o dostopnosti infrastrukture so uporabnikom na voljo brezplačno na spletni strani Dostopnost prostora.