Skoči do osrednje vsebine

Na Ptuju ta konec tedna diši po dobrotah slovenskih kmetij

Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko se je udeležila tradicionalnega, letos že 34. dogodka Dobrote slovenskih kmetij, ki vsako leto poteka na Ptuju.

Razstavo in ocenjevanje kmečkih prehranskih izdelkov organizirajo Mestna občina Ptuj in Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije v sodelovanju z ostalimi kmetijsko gozdarskimi zavodi ter ob podpori Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Ministrica Šinko pri nagovoru udeležencev Dobrot slovenskih kmetij

Ministrica Šinko pri nagovoru udeležencev Dobrot slovenskih kmetij | Avtor: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

1 / 3

Tradicionalni dogodek dobrote slovenskih kmetij na Ptuju se je začel danes z uradno otvoritvijo, ki se je je udeležila tudi ministrica Irena Šinko. V svojem uvodnem nagovoru je izpostavila, da je dogodek za slovenske kmetije zelo pomemben. »Pojem Dobrote slovenskih kmetij je uveljavljena blagovna znamka, ki s podeljenimi znaki in priznanji zagotavlja kakovostna živila, živila z znanim poreklom, iz lokalno pridelanih surovin, predelana na pretežno tradicionalen način.« Ministrica je nadalje opozorila na globalne dogodke, ki vplivajo tudi na Slovenijo. »V izrednih razmerah, ki so spremenile svet, so izzivi zagotavljanja hrane, sistemi učinkovite preskrbe s hrano in soodgovornost ter sodelovanje vseh deležnikov v prehranski verigi izjemno pomembni, zato je zelo pomembno tudi povezovanje kmetov za krepitev njihove vloge v verigi vrednosti.« Povezovanje je po mnenju ministrice ena ključnih tem, ki jo prednostno naslavlja tudi Evropska komisija v prihajajočem programskem okolju. »Vendarle pa imate ključno vlogo pri povezovanju pridelovalci sami, saj mora le-to temeljiti na prostovoljni osnovi. Samo povezani pridelovalci ste lahko močnejši sogovornik v verigah preskrbe s hrano, saj to omogoča večjo ekonomsko stabilnost v pridelavi ter dviguje konkurenčnost pridelave.«

Ministrica je opozorila tudi na spremenjene navade in zahteve potrošnikov v zadnjih desetletjih: »Dejstvo je, da za sodobne potrošnike ni pomembna zgolj informacija o kakovosti proizvodov, temveč tudi o tem, kje je bila hrana pridelana, zato je treba najti načine za učinkovito informiranje potrošnika o izvoru živila ter redno osveščanje o pomenu lokalno pridelane hrane s krepitvijo zavedanja, da je hrana iz lokalnega okolja zagotovilo za prehransko varnost.« Ob koncu je ministrica vsem prejemnikom priznanj in znakov čestitala in se zahvalila za trud in znanje, ki ga vlagajo v izdelke: »Priznanje, ki ga boste danes prejeli je na eni strani potrditev vašega pravega pristopa, na drugi strani pa pomembna informacija potrošnikom, kje lahko kupijo res domačo, na tradicionalen in pod strogimi pravili, pridelano hrano.«

Del festivala Dobrote slovenskih kmetij je vsako leto tudi strokovni posvet. Še pred odprtjem je ta potekal o pomenu ocenjevanja za izboljšanje kakovosti. Letošnji je bil namenjen zmanjševanju izgub hrane in odpadne hrane.

Na letošnjem festivalu, ki bo potekal do nedelje, 21. maja, se predstavlja preko 200 ponudnikov. V okviru dogodka vsakoletno poteka tudi ocenjevanje dobrot. V letošnjem letu so organizatorji v ocenjevanje prejeli 969 izdelkov slovenskih kmetij. Podeljenih je bilo 856 priznanj od tega 420 zlatih, 291 srebrnih in 145 bronastih priznanj. Strokovne komisije so sestavljene iz certificiranih ocenjevalcev, ki z dolgoletnimi izkušnjami ocenijo vsak posamezen izdelek po več kriterijih. Ocenjevanja so se, kot vsako leto doslej, odvila med začetkom marca in koncem maja.

Rezultati ocenjevanja Dobrot slovenskih kmetij 2023