Skoči do osrednje vsebine

Minister Maljevac na 12. mednarodni konferenci o demenci ASK 2023

Minister Simon Maljevac se je v Mariboru udeležil 12. mednarodne konference o demenci ASK 2023 pod okriljem društva Spominčica – Alzheimer Slovenija, kjer je zbrane pozdravil z uvodnim nagovorom.

Na otvoritvi letošnje konference, ki letos poteka 21. in 22. aprila, se je minister kot uvodni govorec pridružil predsednici Republike Slovenije Nataši Pirc Musar in varuhu človekovih pravic Petru Svetini.

Minister Maljevac med govorom

Minister Maljevac kot uvodni govorec | Avtor: Ministrstvo za solidarno prihodnost

V svojem govoru se je osredotočil na naloge s področja dolgotrajne oskrbe, zagotavljanja dostopnosti storitev in izvajanja procesa deinstitucionalizacije. Kot ključno je izpostavil uresničevanje Strategije dolgožive družbe, ki zadeva tako posameznike, kot družbo; z njenim uresničevanjem pa bi lahko bistveno izboljšali tudi položaj starejše generacije, torej tudi oseb z demenco.

V okviru dogodka je bila predstavljena tudi nova Strategija za obvladovanje demence do leta 2030, z novimi cilji in prioritetami: »Težišče realizacije je na pristojnih ministrstvih, ki smo pri njeni pripravi tudi aktivno sodelovali. Na ministrstvu vidimo sodelovanje vseh pristojnih resorjev, različnih služb, izvajalcev storitev in programov ter sodelovanje deležnikov, tako na nacionalni kot lokalni ravni, kot ključno za uspešnost obvladovanja demence v Sloveniji ter za zagotavljanje kvalitete storitev ter drugih oblik pomoči za osebe z demenco in njihove svojce.«

Solidarnostni minister je uvodoma pozval ključne akterje pri izvajanju Strategije obvladovanja demence, naj imajo v mislih, da imajo vse osebe z demenco pravico živeti življenje s toliko samoodločanja in neodvisnosti, kolikor jim to dopuščajo njihove telesne in duševne zmogljivosti, in da imajo pravico dobiti nasvet ter podporo za takšno življenje. »Pravico imajo pričakovati, da bo okolje upoštevalo njihovo mnenje, želje in izbor in jim omogočilo, da sodelujejo v postopkih sprejemanja odločitev. Prav tako imajo pravico izbrati kraj bivanja, ki je prilagojen njihovim potrebam, pa naj gre za njihov dom ali za bivanje v institucionalnem varstvu – to so tudi usmeritve Evropske listine pravic in odgovornosti starejših, potrebnih dolgotrajne oskrbe in podpore. Na nas pa je, da jih upoštevamo in omogočimo možnost izbire.«

Govor zaključil z zagotovitvijo, da bo prihajajoči Zakon o dolgotrajni oskrbi osebam z demenco zagotovil krepitev storitev v domačem okolju, in da se te po svojem obsegu približajo storitvam, ki so za osebe z demenco danes zagotovljene v okviru institucionalnega varstva starejših: »Pomembna pridobitev, ki jo mora zagotoviti zakon, je tudi v ponudbi aktivnosti za krepitev in ohranjanje samostojnosti ter v zagotavljanju svetovanja in podpore osebam z demenco in njihovim svojcem.«

Minister je v nagovoru pozval in tudi čestital Združenju Spominčice Alzheimer-Slovenija za uspešno dosedanje delo in pozval njegovo predsednico Štefanijo L. Zlobec k siceršnjem sodelovanju z ministrstvom.