Skoči do osrednje vsebine

Državna sekretarka Buzeti podelila nagrade zmagovalcem Agrobiznisovega natečaja

Državna sekretarka Tatjana Buzeti se je udeležila zaključnega dela Agrobiznis konference, na kateri so že desetič izbrali najboljšega agropodjetnika leta. Laskavi naziv je pripadel vinski kleti Colnar za razvoj in premik proti energijski in okoljski nevtralnosti. Državna sekretarka je v nagovoru predstavila ključne cilje in ukrepe ministrstva za prihodnji razvoj slovenskega kmetijstva.
državna sekretarka stoji na govorniškem odru

Državna sekretarka Tatjana Buzeti na konferenci Agrobiznis | Avtor: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

1 / 2

Državna sekretarka Buzeti je uvodoma izpostavila, da je v javnosti veliko različnih pričakovanj glede upoštevanja okoljevarstvenih ciljev ter da se celotna prehranska veriga sooča z različnimi pričakovanji in pritiski. »Vendar sem pri pregledovanju letošnjih finalistov opazila, da je vsem skupen trajnostni pristop, projekti pa temeljijo na znanju in povezovanju.«

Po besedah državne sekretarke je naloga države, da ob upoštevanju slovenskih posebnosti oblikuje konkurenčen in trajnostni prehranski sistem ter zagotovi podporno okolje, ki bo omogočilo spremembe. »V tem okviru želimo profesionalizirati celotno prehransko verigo, tudi na področju večje pridelave zelenjave. S prihajajočimi razpisi bomo podpirali tako kmete kot živilsko predelovalno industrijo. Pri tem pa je nujno povezovanje, saj se bo prehranska veriga le tako lahko okrepila in ustvarila večjo dodano vrednost.«

Med pomembnejšimi ukrepi je izpostavila še optimizacijo uporabe kmetijskih zemljišč in njihovo zaščito ter prenos znanja v prakso, za konec pa je vse pozvala k sodelovanju. »Marsikatero težavo lahko rešimo le s skupnimi močmi, zato je nujno povezovanje tako na ravni resorjev kot z gospodarstvom. Pomembno je, da z ukrepi dopolnjujemo drug drugega.«

Med letošnjimi zmagovalci Agrobiznisovega natečaja so poleg vinske kleti Colnar še zadruga Kooperativa Kristal za organizirano pridelavo in odkup pivovarskega ječmena (najboljši primer posvetovanja in sodelovanja),  kmetijska zadruga Šaleška dolina za ekološko govejo kostno juho (najbolj inovativen izdelek v kmetijstvu), gotove jedi pod blagovno znamko Jeej! zadruge Via Vitae pa so najboljši domači izdelek po izboru potrošnikov.

Današnja konferenca je bila sklepni dogodek celoletnega projekta, ki je umerjen v spodbujanje podjetništva in inovativnosti na področju prehranske samooskrbe, podpira pa ga tudi Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Več o projektu Agrobiznis