Program za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2021-2027 zasleduje zelene cilje
- Služba Vlade Republike Slovenije za razvoj in evropsko kohezijsko politiko
Poleg lastnih naporov po minimalnem negativnem vplivu na okolje pri pripravi Programa, želi SVRK, v zasledovanju okoljevarstvenih ciljev, vključiti tudi institucije in organizacije, ki so strokovnjaki na področju varstva narave oziroma njeni zagovorniki, skozi postopek celovite presoje vplivov na okolje.
Prav s tem namenom se je Služba Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko s sodelavci podjetja ZaVita, preko avdio-video konference, sestala z mnenjedajalci v postopku celovite presoje vplivov na okolje (CPVO) za osnutek Programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2021-2027.
Na delavnici vsebinjenja je sodelavka Tjaša Štamcar predstavila časovnico sprejemanja dokumentov VFO 2021–2027 in komplementarnost VFO s sredstvi iz mehanizma React EU in Načrta za okrevanje in odpornost.
Drugi del srečanja pa je bil namenjen razpravi o okoljskih ciljih, ki so potencialno pomembni za nov program in na katerih bo temeljila presoja vplivov programa, o ustreznih kazalniki in virih podatkov za merjenje vplivov na okoljske cilje ter nadaljnjih fazah in korakih CPVO.
Med drugim so mnenjedajalci izpostavili:
- nujnost boljšega nadzora nad izvajanjem strateških dokumentov, kot je Program Evropske kohezijske politike 2021-2027, v obliki mehanizma za spremljanje;
- poglobljeno uporabo koncepta Avoid-Shift-Improve pri določanju ukrepov;
- pomembnost socialnega vidika pri iskanju kompromisa vplivov na okolje;
- možnost prepoznave ozkih grl v procesih;
- nujnost večje uporabe konceptov krožnega gospodarstva pri investicijah razvoja ter
- večjo sistemsko podporo občinam za varstvo kmetijskih zemljišč, gozdov, kulturne dediščine.
Služba Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko pri oblikovanju Programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2021-2027 zasleduje zelene cilje, načelo varstva okolja, trajnostnega razvoja ter si prizadeva preprečiti ali zmanjšati škodljive vplive načrtovanih dejavnosti na okolje in njihove posledice.