Skoči do osrednje vsebine

Pirati plastike v Sloveniji združili 100 šol in navdušili evropsko javnost

  • Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport
Danes so se na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport predstavili Pirati plastike - mladi, učitelji mentorji in znanstveniki, ki so sodelovali v projektu Pirati Plastike – dajmo Evropa.

Več kot 200 učiteljev mentorjev iz 100 šol je skupaj z osnovnošolci in srednješolci sodelovalo z znanstveniki pri raziskovanju onesnaženosti naših voda, potokov in rek. Mateja Grego, vodja projekta Pirati Plastike z Morske biološke postaje Piran je na predstavitvi povedala: "Zanimanje šol, mladih in znanstvenikov je preseglo naša pričakovanja. Istočasno pa nas je presenetil tudi podatek, koliko mikro in makro plastike smo našli v naših potokih in rekah.«

Da je v naših vodah več odpadkov, kot si mislimo, so potrdili tudi učenci Osnovne šole Valentina Vodnika iz Ljubljane in poudarili: »Zanimivo je bilo sodelovati z znanstveniki in ločevati mikro in makro plastiko. Zdaj želimo o tem ozaveščati tudi naše vrstnike in starše ter vplivati na čistejši planet.« Mentorica Anja Rajbar je k temu dodala, da je njihov cilj zmanjšati uporabo plastike, ki je za okolje zelo škodljiva: »Pri spreminjanju naših navad smo bolj počasni kot pri navduševanju za ta projekt. Že to, da se odvadimo plastenk, bi bil velik dosežek. Zato bomo še naprej pospešeno delali na ozaveščanju tako na šoli kot širše.«

Projekt, ki je nastal na pobudo tria predsedstva Sveta Evropske unije, ministrstev Slovenije, Nemčije in Portugalske, je odličen primer skupnostne znanosti, ki ni navdušil le mladih, ampak tudi ministre Evropske unije. Kot je na predstavitvi povedala ministrica za izobraževanje, znanost in šport prof. dr. Simona Kustec: »Mlade Pirate plastike iz Slovenije smo povabili na naš evropski mladinski zajtrk v Bruselj in projekt predstavili ministrom EU za mladino tako na neformalnem srečanju na Brdo kot na zasedanju Sveta v Bruslju. Tako ministri kot Evropska komisija so bili nad projektom navdušeni in ga bodo pričeli izvajati tudi sami.«

Ministrica, ki se je tudi sama udeležila enega izmed vzorčenj, je projekt predstavila tudi predstavnikom Argentine in Brazilije: »S povezovanjem, pa naj gre za povezovanje izobraževanja, raziskav ali povezovanje znanstvenikov in širše skupnosti, lahko dosežemo več. Z raziskavami sežemo do razuma, z izobraževanjem sežemo do srca. Ta projekt združuje oboje, zato si bomo prizadevali, da postane mednaroden in na tak način odgovori na vedno večji globalni izziv ekologije.«

Ministrica prof. dr. Kustec v družbi učencev OŠ

Ministrica prof. dr. Simona Kustec v družbi učencev in učenk OŠ Valentina Vodnika in njihove mentorice Anje Rajbar | Avtor: MIZŠ