Skoči do osrednje vsebine

Državni sekretar Aleš Irgolič izpostavil pomen zdravega prehranjevanja in kakovostne hrane

Državni sekretar Aleš Irgolič je z video nagovorom pozdravil udeležence dvodnevne mednarodne konference z naslovom »Od znanosti do izvajanja politik«. Konferenca je spremljevalni dogodek slovenskega predsedovanja Svetu EU, in bo na najvišji ravni naslovila prenos raziskovalnega znanja v procese odločanja o najbolj učinkovitih politikah na področju omejevanja debelosti otrok in mladostnikov. Z zaključki bo spodbudila k aktivnemu ukrepanju vseh deležnikov v državah članicah.
Državni sekretar Irgolič sedi na stolu in spremlja zasedanje. Za njim napis slovenskega predsedovanja.

Državni sekretar Mag. Aleš Irgolič | Avtor: MKGP

Državni Sekretar Aleš Irgolič je v svojem nagovoru poudaril, da sta kakovostna hrana in prehranjevanje temelj našega fizičnega, socialnega, kulturnega in duševnega počutja. Dodal je, da lahko z našim načinom prehranjevanja podpiramo vzpostavljanje boljših dobavnih verig in proizvodnih modelov, ki delujejo z naravo in ne proti njej, ki cenijo proizvajalce hrane in delavce ter jih zanima dobro počutje živali. Dotaknil pa se je tudi pomena našega zdravja, ki ga je v ospredje postavila pandemija »Pandemija COVID-19 je v ospredje postavila zdravje vsakega posameznika kot tudi celotne družbe. Spomnila pa nas je tudi na pomen zanesljivega in odpornega prehranskega sistema, ki deluje v vseh okoliščinah in je državljanom zmožen zagotoviti dostop do zadostne količine cenovno dostopne hrane. Prav tako nas je opomnila na medsebojno povezanost našega zdravja, ekosistemov, dobavnih verig, vzorcev porabe in meja zmogljivosti planeta.«

Povedal je tudi, da so rešitve za trajnostno javno naročanje hrane, ki promovira zdrav in trajnostni način prehranjevanja, vključno z ekološkimi proizvodi v šolah in javnih institucijah, zapisane v Strategiji od Vil do Vilic. Le te bodo javnim zavodom (šolam, bolnišnicam, domovom za ostarele) pomagale pri lažji nabavi trajnostno pridelane hrane, spodbudilo pa bo tudi večji delež trajnostne kmetijske proizvodnje in uporabo živil s kratkimi dobavnimi potmi. V nadaljevanju je izpostavil tudi pomen tradicionalnega slovenskega zajtrka »Že najmlajši spoznajo pomen kmetijstva, živilstva, čebelarstva in varovanja okolja. Prav tako poudarjanja pomen zajtrka za zdravo in uravnoteženo prehrano. Vsakodnevni zajtrk poskrbi za jutranjo energijo, ki jo še posebej otroci in mladostniki potrebujejo za lažje sledenje učnemu procesu.«