Za zeleno prihodnost: Steklarna Hrastnik kot primer prehajanja v brezogljično družbo
- Ministrstvo za okolje in prostor
Z investicijo je Steklarna Hrastnik vgradila v svojo proizvodnjo trenutno najmodernejšo in čisto tehnologijo ter inovativne pristope za izboljšanje že zdaj visoko kakovostnega stekla, zvišala učinkovitost ter vzpostavila predvsem okolju še prijaznejšo proizvodnjo. Poleg zagotavljanja konkurenčnosti steklarne je investicija izjemnega pomena tudi z vidika zmanjševanja vpliva na okolje. Projekcije Steklarne Hrastnik obetavno napovedujejo, da bo ogljični odtis z investicijo kar 20 odstotkov nižji.
Minister je ob prizadevanjih EU v okviru »Pripravljeni na 55« (»Fit for 55«) poudaril trajnostno usmerjenost tako na področju industrije, kot tudi energetiki in ostalih panogah. »Steklarna Hrastnik je dokaz, da je to možno izvesti. In vrsta investicij doslej gredo v smeri brezogljične družbe, brezogljične proizvodnje in trajnostne rabe energije. Odprtje kisikarne je pomemben korak na tej poti.« Minister je to naložbo postavil kot pomemben zgled družbi in drugim gospodarskim subjektom. »A prizadevanja enega podjetja, prizadevanje Evrope niso dovolj. Boj proti podnebnih spremembam je globalna naloga. Upam in verjamem, da bomo v Glasgowu novembra letos dosegli dogovor vseh držav, vseh kontinentov, da gremo po skupni poti in se zavežemo uresničiti Pariški sporazum.«
Minister mag. Vizjak je Steklarni Hrastnik zaželel veliko uspehov na poti v brezogljičnost. »Nič ni pretežko, da bi dosegli zeleni prehod. Moramo in bomo ga dosegli, ker je to nujno in edino dolgoročno perspektivno.« Pri tem je obljubil pomoč Ministrstva za okolje in prostor. »Na voljo imamo kar nekaj denarja. Z Načrtom za okrevanje in odpornost smo prepoznali, da je lahko pandemija priložnost tudi za zeleno preobrazbo.« Minister je poudaril, da so za zeleni prehod na voljo tudi sredstva podnebnega sklada, kamor se stekajo sredstva prodanih kuponov, ki jih plačujejo onesnaževalci. »Pa tudi preko kohezijskih sredstev in drugih evropskih razpisov.«
Minister je izrazil zavedanje, da zeleni prehod s seboj prinaša finančne posledice, »zato v prihodnosti želimo podpreti takšne in podobne projekte.«
Ne nazadnje je minister poudaril, da za brezogljično družbo lahko veliko storimo tudi sami kot posamezniki in da smo »takšnih primerov, kot je Steklarna Hrastnik veseli. Navdušujejo s permanentnim vlaganjem v okoljske projekte, ki na eni strani proizvodnjo postavljajo bolj konkurenčno, po drugi strani z zmanjšanjem emisij prispevajo k brezogljični družbi.«