Skoči do osrednje vsebine

Minister Vizjak poudaril pomen čebel ne samo v prehrani temveč tudi za ohranjanje biotske raznovrstnosti

  • Ministrstvo za okolje in prostor
Minister za okolje in prostor mag. Andrej Vizjak si je pred Svetovnim dnevom čebel, ki ga obeležujemo jutri, skupaj z županom Občine Horjul in predsednikom Čebelarskega društva Dolomiti – Polhov Gradec Jankom Prebilom, ogledal panj čebel na stavbi Ministrstva za okolje in prostor.
Župan Občine Horjul Janko Prebil in minster Vizjak

Župan Občine Horjul Janko Prebil in minster Vizjak | Avtor: Luka Jesenšek

1 / 2

Minister  mag. Andrej Vizjak je ob tej priložnosti poudaril pomen čebel ne samo v prehrani, temveč predvsem za  ohranjanje biotske raznovrstnosti. Povedal je, »da  Slovenija daje velik pomen čebelam, zato je bila tudi pobudnica za Svetovni dan čebel. Tudi na Ministrstvu za okolje in prostor (MOP) se tega zavedamo, zato tudi na simbolni ravni dajemo čebelam veliko težo. Edine imajo od živalskih vrst  imajo na strehi MOP svoje mesto.«  Župan Občine Horjul pa je izpostavil, »da ima čebelarski praznik v Sloveniji velik pomen.  20. maja se je namreč rodil največji slovenski čebelar Anton Janša. Slovenija je v svetu prepoznavna tudi na podlagi čebele.« 

Glavni namen svetovnega dneva čebel je ozaveščanje svetovne javnosti o pomenu čebel in ostalih opraševalcev za človeštvo, v luči zagotavljanja globalne prehranske varnosti in odprave lakote ter skrbi za okolje in biotsko raznovrstnost. Organizacija Združenih narodov (ZN) za hrano in kmetijstvo (FAO) ob letošnjem svetovnem dnevu čebel apelira na vsakega izmed nas z vodilno mislijo Angažirajte se: graditev novih temeljev za čebele.  Panja na MOP sta postavljena od leta 2019. Za poslikavo na panjih je poskrbela Marija Jurček. Čebele so izredno pomembne, ne samo kot indikator zdravega okolja ampak so ključne pri pridelavi hrane in ohranjanju biotske raznovrstnosti.

Aktivnosti MOP

Opraševanje, ki ga opravljajo tako čebele kot divji opraševalci, zagotavlja eno najpomembnejših ekosistemskih storitev, pomembnih tako za delovanje naravnih, kot kmetijskih ekosistemov, torej tako za pridelavo hrane kot za biotsko pestrost. MOP zaradi ogroženosti opraševalcev podpira aktivno varstvo divjih opraševalcev. S tem prispeva tudi k izvajanju prednostnih nalog EU pobude za opraševalce ter zavez iz globalne Koalicije za opraševalce, v kateri je Slovenija ena od ustanovnih članic. Od lani v Sloveniji prav v vseh državnih zavarovanih območjih aktivno varujejo divje opraševalce z ukrepi izboljševanja stanja habitatov divjih opraševalcev in ozaveščanjem obiskovalcev o njihovi pomembni vlogi. Na pobudo in ob sofinanciranju MOP od leta 2019 poteka raziskava o divjih opraševalcih, ki jo vodi Nacionalni inštitut za biologijo, z namenom zasnove monitoringa divjih čebel v Sloveniji.

 Ključne aktivnosti Ministrstva za okolje in prostor za varstvo opraševalcev so:

1. Finančna in vsebinska podpora raziskovalnemu projektu Zasnova monitoringa divjih opraševalcev v Sloveniji v okviru Ciljnega raziskovalnega programa »CRP 2019« (izvajalci NIB, Prirodoslovni muzej Slovenije in ZRC SAZU), sofinancer tudi MKGP;

2. Izboljševanje stanja ohranjenosti pomembnih habitatov za opraševalce, zlasti v omrežju Natura 2000 prek redne dejavnosti javnih služb ohranjanja narave in projektov, zlasti iz sredstev evropske kohezijske politike in programa LIFE;

3. Ozaveščanje o pomenu prostoživečih opraševalcev zlasti v okviru rednega dela upravljavcev zavarovanih območij.

Parki – zibelke biotske raznovrstnosti

V prihajajočih dneh in tednih obeležujemo nekatere druge pomembne okoljske dneve: Evropski dan Nature 2000 (21. 5.), Mednarodni dan biotske raznovrstnosti (22. 5.), Evropski dan parkov (24. 5.) . V Sloveniji imamo deset naravnih parkov in rezervatov, ki jih je ustanovila in za financiranje njihovega upravljanja skrbi država. Zadnja leta pa se za upravljanje naravnih parkov odloča vse več občin, tudi teh je zdaj že deset. MOP se zaveda njihovega vse večjega pomena, na željo občin pri tem sodeluje in nudi strokovno podporo, saj so parki zibelka biotske raznovrstnosti.

 Več informacij o Svetovnem dnevu čebel