Dan Afrike 2025
Vrhunec dogajanja predstavlja konferenca Dan Afrike 2025 30. maja, ki jo posvečamo razmisleku o vlogi in pomenu naravnih virov – kot ključnega gospodarskega, družbenega in političnega vprašanja, ki povezuje afriški kontinent in druge svetovne regije. Tema odpira prostor za razmislek o odgovornem upravljanju naravnih virov, podnebni pravičnosti in možnostih za mednarodno sodelovanje na področju trajnostnega razvoja.
V okviru Dneva Afrike 2025 Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve v sodelovanju z različnimi partnerji pripravlja raznolik niz kulturnih dogodkov, ki slovenski javnosti približujejo afriške kulture in ponujajo prostor za ustvarjalno, izobraževalno in gospodarsko povezovanje.
Izpostavljamo delavnice Barvanje blaga s tehniko bogolan iz Kraljestva slamnate koče, ki jih organiziramo v sodelovanju z društvom Humanitas in Slovenskim etnografskim muzejem. 15. in 17. maja bodo obiskovalci lahko sodelovali v delavnicah barvanja blaga z zahodnoafriško tehniko bogolan, ki jih vodi burkinska umetnica. Udeleženci bodo spoznali tudi tradicionalne statve in afriške tkalne tehnike, ob tem pa obiskali stalno zbirko afriške umetnosti v muzeju.
Prijave na delavnico za odrasle (15. maj) in otroke (17. maj) so na blagajni Slovenskega etnografskega muzeja: 386 (0) 1 300 87 45, blagajna@etno-muzej.si. Mesta so omejena.
Prav tako 17. maja bo tam potekala interaktivna ustvarjalna delavnica za mlada dekleta afriško-slovenskega porekla, ki jo pripravljata Maša Kagao Knez in Jasna Gabrovšek v sodelovanju z mednarodno pobudo Heroines! pod okriljem zavoda Apis. Delavnici bo sledila predstavitev publikacije zgodb žensk v Galeriji Srečišče (Hostel Celica).
19. maja bo v baru Pritličje predstavljena slovenska izdaja romana Včeraj bi jo morala spoznati avtorice Ane Kalin, ki jo izdala zavod Hirondelle. Roman odpira razmisleke o medkulturnih odnosih, vprašanju pripadnosti, diskriminaciji in enakopravnosti.
Med vrhunce kulturne ponudbe sodi tudi razstava sodobnih kipov iz Zimbabveja, ki bo na ogled 22. maja v Galeriji Diwan. Razstava predstavlja sodobno kiparstvo iz afriške države z bogato umetniško tradicijo.
Predstava Temporalnost drugih, ki jo organizira zavod Divja misel in bo 27. maja v Cankarjevem domu, dekonstruira mite o afriški ahistoričnosti in odpira prostor za razmislek o predsodkih glede Afrike in njenih kultur. Navdihnjena z mislimi pesnikov in pisateljev, kot so Aimé Césaire in Achille Mbembe, združuje poezijo, esejistiko in glasbo, da bi postavila vprašanja o zgodovini, drugačnosti in spominu. Avtorji in avtorice, kot so Dalanda Diallo in Maša Kagao Knez, skozi ples, vokal in avtorske komade ustvarjajo večplastno uprizoritev.
Vstop prost. Prevzem in rezervacija kart je na na blagajni Cankarjevega doma.
Ob kulturnem programu bo 29. maja v središču Ljubljane potekal poslovni dogodek, ki ga Ministrstvo organizira skupaj z Gospodarsko zbornico Slovenije v sodelovanju z afriškimi in slovenskimi podjetniki ter predstavniki gospodarskih institucij. Okrogla miza bo namenjena iskanju konkretnih možnosti za sodelovanje. Na isti dan bo potekal tudi uradni sprejem ob Dnevu Afrike v Galeriji Jakopič, kjer bomo večer popestrili s krajšo okroglo mizo Umetnost, naravA in trajnost: Premislek o naravnih virih Afrike v luči ustvarjalnosti, ob razstavi etiopske fotografinje Aïda Muluneh.
Z Dnevom Afrike 2025 Slovenija nadaljuje tradicijo povezovanja s partnerskimi državami iz Afrike, obenem pa krepi zavedanje o medsebojni povezanosti in odgovornosti pri upravljanju s skupnimi izzivi – od zaščite naravnih virov do vključevanja različnih družbenih skupin v odločanje in ustvarjanje.
Dogodki so brezplačni in odprti za javnost.
Dnevi Afrike so priložnost za medkulturno srečevanje, dialog, povezovanje in praznovanje skupnih izzivov in priložnosti med Slovenijo in afriškimi državami.
Vabljeni, da se nam pridružite!
CELOTEN PROGRAM:
6. april ob 18. uri
Kulinarični dogodek in umetniška razstava
Društvo Afričanov Maribor
Vetrinjski dvor, Vetrinjska ulica 30, Maribor
Kulinarična delavnica tradicionalnih afriških jedi s pokušino ob razstavi različnih umetnikov, specializiranih za afriške pejsaže.
April/maj
Globalno učenje – Popotovanje v bogato Afriko
Zavod Global
Interaktivne kulturno-vzgojne delavnice za otroke v starosti od štiri do osem let po različnih slovenskih osnovnih šolah in knjižnicah. »Popotovanje v bogato Afriko« je domišljijska izkušnja na poti od Slovenije do Zimbabveja, skozi katero otroci spoznavajo bogastvo afriških kultur, pokrajine in glasbe.
8. maj ob 18. uri
Okrogla miza o slovensko-afriškem poslovnem sodelovanju
Društvo Afričanov Maribor in Slovensko-kamerunski poslovni klub
Restavracija Palača Ljubljana, Miklošičeva cesta 9, Ljubljana
Hibridna okrogla miza s sodelovanjem slovenskih in afriških podjetnikov ter poslovno kosilo, posvečeno uspešnemu gospodarskemu sodelovanju med Afriko in Slovenijo.
15. maj ob 17. uri in 17. maj ob 11. uri
Barvanje blaga s tehniko bogolan iz Kraljestva slamnate koče
Društvo Humanitas in Slovenski etnografski muzej, Metelkova 2, Ljubljana
15. maj delavnica za odrasle, 17. maj delavnica za otroke
V Slovenijo prihaja burkinska tkalka in umetnica. V dveh delavnicah bodo odrasli in otroci barvali bombaž s tehniko bogolan – z naravnimi zemeljskimi barvami. Hkrati bo prikazan tudi tradicionalni način tkanja blaga na majhne statve, kakršne še danes pogosto uporabljajo v zahodni Afriki. Med dogodkom bo na voljo tudi vodstvo po afriški zbirki Slovenskega etnografskega muzeja.
17. maj ob 15. in ob 18. uri
Interaktivna ustvarjalna delavnica za mlade
Zavod Apis
Slovenski etnografski muzej, Metelkova 2, Ljubljana
Galerija Srečišče, Hostel Celica, Metelkova 8, Ljubljana
Apis v sodelovanju z mednarodno pobudo Heroines! zbira zgodbe žensk iz različnih okolij in skupaj z njimi pripravlja delavnice za mlade, ki se soočajo z izzivi drugačnosti – bodisi zaradi barve kože bodisi zaradi drugih razlik.
V Slovenskem etnografskem muzeju bo ob 15. uri izvedena interaktivna ustvarjalna delavnica za dekleta afriško-slovenskega porekla pod vodstvom Maše Kagao Knez in Jasne Gabrovšek – avtorice zapisov zgodb, v drugem delu pa bo v Galeriji Srečišče predstavitev publikacije z objavljenimi zgodbami.
19. maj ob 20. uri
Koncert: Angata Fo z gostom – Seydou Kouyate, Slonokoščena obala
Plesna izba Maribor
Vetrinjski dvor, Vetrinjska ulica 30, Maribor
Afriška tradicionalna in popularna glasba v izvedbi priznanih glasbenikov, kot sta Oumou Sangaré in Ali Farka Touré, je navdihnila Tino Sovič, ki že od leta 2010 študijsko obiskuje Zahodno Afriko, kjer se izpopolnjuje v igranju tolkal ter navezuje stike z lokalnimi glasbeniki, nekatere pa v okviru Projekta Maribum Afriqui povabi tudi v Slovenijo. Je ustanoviteljica skupine Angata Fo (v jeziku bambara: »pojdi igrat«), ki na svež in pristen način združuje afriški duh v izboru izbranih skladb. V zasedbi sodelujejo: Urška Gajšt (vokal), Beno Soršak (kitara), Špela Huzjak (violina), Dalanda Diallo (ples in vokal), Tina Sovič (afriška buča in džembe), Behrang Azhdari (električni bas) in Seydou Kouyate (kora in drugi instrumenti).
19. maj ob 18. uri
Predstavitev romanesknega prvenca Ane Kalin: Včeraj bi jo morala spoznati
Zavod Hirondelle
Pritličje, Mestni trg 2, Ljubljana
Filozofija zavoda Hirondelle temelji na izdajanju knjig, ki dajejo glas tistim, ki prihajajo v našo bližino od daleč, a jih pogosto ne slišimo ali ne razumemo dovolj, s posebnim poudarkom na glasovih žensk. Včeraj bi jo morala spoznati, roman avtorice Ane Kalin, odpira različne perspektive in s tem spodbuja k razmisleku o medkulturnih odnosih, vprašanju pripadnosti, diskriminaciji in enakopravnosti.
22. maj ob 18. uri (odprtje)
Razstava bo na ogled med 17. majem in 2. junijem 2025.
Razstava umetniških kipov – Hiša kamnov iz Zimbabveja
Zavod Global
Galerija Diwan, Karunova 10, Ljubljana
Galerija Diwan v Ljubljani predstavlja dvotedensko razstavo zimbabvejskih umetnikov kamna. Njihova dela, oblikovana iz raznovrstnih lokalnih kamnin, združujejo tradicijo in sodobno afriško umetnost ter odražajo vrednote skupnosti kamnosekov Tengenenge, ki deluje pod okriljem Nacionalne galerije Zimbabveja. Ta edinstvena vas umetnikov je eno najpomembnejših afriških središč kiparstva, njeni umetniki pa so znani po vsem svetu.
27. maj ob 18. uri
Predstava Temporalnost drugih
Zavod Divja misel
Štihova dvorana, Cankarjev dom, Ljubljana
Predstava Temporalnost drugih skozi gib, zvok in besedo dekonstruira mit o afriški ahistoričnosti in odpira prostor za razmislek o predsodkih, ki so globoko zasidrani v našem razumevanju Afrike in njenih kultur. Navdih črpa iz misli pesnikov in mislecev, kot so Aimé Césaire, Niyi Osundare in Achille Mbembe, ter prepleta poezijo, esejistiko in razmisleke o kolonializmu, času in spominu. Avtorice in avtorji Dalanda Diallo, Aleksandra Gačić, Maša Kagao Knez, Joseph Nzobandora – Jose, Damir Mazrek in Kristijan Korat s pomočjo plesa, interpretacije, vokala in avtorske glasbe ustvarjajo večplastno uprizoritev, ki odpira vprašanja o drugačnosti, zgodovini in prisotnosti.
29. maj ob 15. uri
Gospodarski forum: Naravni viri in razvoj: Afriške priložnosti za slovenska podjetja
Gospodarska zbornica Slovenije, Dimičeva ulica 13, Ljubljana
Gospodarski forum Naravni viri in razvoj: Afriške priložnosti za slovenska podjetja bo osredotočen na trajnostno izrabo naravnih virov v Afriki in vlogo slovenskih podjetij pri tem procesu. Okrogla miza bo namenjena razpravi o trajnostnem poslovanju in konkretnih priložnostih v energetiki, infrastrukturi, kmetijstvu in industriji. Program vključuje predstavitve afriških pogledov na sodelovanje in dobre prakse slovenskih podjetij, ki že uspešno delujejo na afriških trgih.
29. maj ob 18. uri
Sprejem ob konferenci Dan Afrike 2025 in okrogla miza
Galerija Jakopič, Slovenska 9, Ljubljana
Na predvečer konference Dan Afrike 2025 bo v Galeriji Jakopič potekal slavnostni sprejem za udeležence, ki bo vključeval ogled razstave priznane etiopske fotografinje Aide Muluneh in okroglo mizo z naslovom Umetnost, narava in trajnost: Premislek o naravnih virih Afrike v luči ustvarjalnosti.
30. maj 8. uri in ob 18. uri
Glasba na konferenci Dan Afrike 2025
KUD13
Klub Cankarjevega doma, Prešernova cesta 10, Ljubljana
Jutranji uvod v konferenco in večerni koncert – edinstvena glasbena izkušnja, ki združuje afriške ritme, slovenske priredbe v afriških in jazzovskih ritmih ter plesno in zabavno glasbo. Izvajalci: Sanou Brothers – tolkalista Issiaka in Mumuru Sanou – ter Igor Leonardi z zasedbo Fake Orchestra.
30. maj, od 8. ure do 20. ure
Konferenca DAN AFRIKE 2025
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve
Klub Cankarjevega doma, Prešernova cesta 10, Ljubljana
Dan Afrike 2025 bo letos posvečen eni ključnih, a pogosto prezrtih tem: naravnim virom in razvoju. V ospredje stopajo vprašanja, kot so: kako pravično in trajnostno upravljati z bogatimi, a omejenimi viri? Kako preprečiti, da bi izkoriščanje virov poglabljalo neenakosti, korupcijo in okoljsko škodo?
Na konferenci bomo odprli prostor za razmislek o novih razvojnih paradigmih, z izbranimi paneli in sodelovanjem priznanih mednarodnih strokovnjakov.
Registracija za udeležence:
https://dogodki.vlada.si/14-africa-days-registration-for-public
Registracija za medije:
https://dogodki.vlada.si/14-africa-days-registration-media