Skoči do osrednje vsebine

Novice

Prilagodite izpis

Možnost filtriranja zapisov
  • V nekaterih državah EU porast primerov okužbe govedi in drobnice z virusom modrikastega jezika

    Zaradi širjenja bolezni modrikastega jezika v nekaterih evropskih državah, tudi v Avstriji in na Češkem, Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) rejce poziva k previdnosti pri nakupu goveda in drobnice iz drugih držav EU.

  • V okviru kampanje #PlantHealth4Life posadili več kot 560 rastlin

    Na zadnji dan počitnic je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) organizirala drugi dogodek sajenja rastlin v okviru kampanje #PlantHealth4Life (Ohranimo rastline zdrave, varujmo življenje), tokrat v okviru 39.Čarobnega dne v Arboretumu Volčji Potok. Na skupno dveh delavnicah je bilo posajenih več kot 560 rastlin, ki nosijo pomembno sporočilo o ohranjanju zdravja rastlin.

  • Na sejmu Agra danes o aktualnih temah s področja veterine ter varnosti in kakovosti živil

    Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je danes na kmetijsko-živilskem sejmu Agra organizirala veterinarski in živilski posvet, na katerem so strokovnjaki različnih strokovnih in znanstvenih institucij predstavili aktualno problematiko s področja veterine ter varnosti in kakovosti živil.

  • V sredini septembra začnejo veljati strožji pogoji za vnos psov in mačk iz Rusije in Belorusije

    Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) obvešča, da bo od 16. septembra 2024 dalje za vnos psov, mačk in belih dihurjev iz Rusije in Belorusije v Evropsko unijo zahtevan test titracije protiteles za steklino, opravljen vsaj tri mesece pred vstopom.

  • Vročinski val – poskrbimo tudi za živali!

    Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ponovno opozarja, da je treba v obdobju visokih temperatur ustrezno poskrbeti tudi za živali. Med ključnimi ukrepi za zaščito živali pred vročino so zadostna količina vode, zadrževanje v senci ter omejitev sprehodov na jutranje in večerne ure ter prevoza na nočni čas.

  • Z ohranjanjem zdravja rastlin varujemo življenje

    V okviru kampanje #PlantHealth4Life je v soboto, 27. julija, eden najvplivnejših ljubiteljskih botanikov pri nas z obiskovalci osrednje ljubljanske tržnice delil sporočilo kampanje: Ohranimo rastline zdrave, varujmo življenje.

  • Razlike med vrstami ustekleničenih vod: vodič za potrošnike

    Embalirane vode, ki jih najdemo na trgovskih policah v Sloveniji, se delijo na naravne mineralne vode, izvirske vode in namizne vode. Vsaka izmed teh vrst ima svoje specifične lastnosti glede kakovosti in sestave. Kakšne so razlike med njimi in na kaj morajo biti potrošniki pozorni pri izbiri ustekleničene vode?

  • Sprejeta uredba o spremembah uredbe o ukrepih za zatiranje zlate trsne rumenice

    Vlada je sprejela Uredbo o spremembah in dopolnitvah Uredbe o ukrepih za zatiranje in preprečevanje širjenja zlate trsne rumenice.

  • Kako (še zlasti) poleti poskrbimo za varnost hrane

    Sezona piknikov je v polnem razmahu, zato Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da je v vročih dneh še zlasti pomembno ustrezno poskrbeti za varnost živil. Pri piknikih na prostem sta higiena in pravilna priprava hrane ključnega pomena za preprečevanje bolezni, ki se lahko prenašajo s hrano.

  • Promet in uporaba fitofarmacevtskih sredstev v Sloveniji se zmanjšujeta

    Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) je sprejelo končno poročilo o napredku pri izvajanju Nacionalnega akcijskega programa za doseganje trajnostne rabe fitofarmacevtskih sredstev (FFS) za obdobje 2018–2022. Podatki kažejo, da se promet in uporaba fitofarmacevtskih sredstev pri nas zmanjšujeta.

  • Potrjena najdba japonskega hrošča v Sloveniji

    Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) obvešča, da je bil v okviru programa preiskave v Sloveniji prvič najden japonski hrošč. Ker je v Evropski uniji uvrščen na seznam karantenskih škodljivcev rastlin, je treba v primeru najdbe izvajati predpisane ukrepe za preprečevanje nadaljnjega širjenja.

  • Prenovljen portal prognostičnih obvestil za varstvo rastlin

    Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) obvešča uporabnike, da je pred kratkim zaživel prenovljen portal prognostičnih obvestil za varstvo rastlin. Portal je vizualno in vsebinsko posodobljen, dodane so nove funkcionalnosti in preglednejša struktura vsebin. Omogočen je tudi boljši, hitrejši in preprostejši vpogled v prognostična obvestila.

  • Vročinski val – zaščitimo tudi živali!

    Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ponovno opozarja, da je treba v obdobju visokih temperatur ustrezno poskrbeti tudi za živali. Med ključnimi ukrepi za zaščito živali pred vročino so zadostna količina vode, zadrževanje v senci ter omejitev sprehodov na jutranje in večerne ure ter prevoza na nočni čas.

  • Nadzor sadja in zelenjave na stojnicah tudi v letu 2024

    Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (IVHVVR) tudi v letu 2024 v okviru koordiniranih nadzorov izvaja nadzor nad stojnicami s svežim sadjem in zelenjavo. Inšpektorji preverjajo sledljivost, ustrezno označenost in kakovost svežega sadja in zelenjave, pa tudi identifikacijo subjektov – registracijo zavezanca, ustreznost higiene in rokovanje z živili.

  • Letos spet več pojava hruševega ožiga na rastlinah

    Zaradi ugodnih vremenskih razmer je letos ponovno opažen večji pojav hruševega ožiga. Ker bolezen nima več statusa karantenskega škodljivega organizma, Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) opozarja, da morajo za izvajanje zaščitnih ukrepov poskrbeti imetniki rastlin sami in ne več fitosanitarni inšpektorji.

  • Mednarodna simulacijska vaja Afriška prašičja kuga

    Predstavniki Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so se udeležili dvodnevne mednarodne simulacijske vaje na temo afriške prašičje kuge, ki so jo 1. in 2. julija 2024 organizirale Štajerska, Koroška in Gornja Avstrija skupaj z avstrijskim ministrstvom za zdravje in Republiko Slovenijo.

  • Zahteve za vstop rabljene kmetijske in gozdarske mehanizacije v Unijo

    Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (IVHVVR) pri nadzoru vstopa rabljene kmetijske in gozdarske mehanizacije v EU ugotavlja, da so slovenski uvozniki slabo seznanjeni s fitosanitarnimi uvoznimi zahtevami.

  • Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano razvili novo aplikacijo Moja eKmetija

    Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je razvilo novo aplikacijo Moja eKmetija. Namenjena je nosilcem kmetijskih gospodarstev, omogoča pa vpogled v lastne podatke kmetijskih gospodarstev in preglednejši dostop do aplikacij ter registrov in evidenc v digitalni obliki, ki so povezane s kmetijstvom.

  • S potovanj po svetu ne prinašajte rastlin in proizvodov živalskega izvora

    Bliža se čas počitnic in potovanj po vsem svetu. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin obvešča vse, ki bodo potovali v države zunaj Evropske unije, da lahko s potovanj v osebni prtljagi prinesejo le določene rastlinske in živalske proizvode, ki ne pomenijo tveganja za vnos bolezni živali in rastlin.

  • Inšpektorji ugotovili neskladja pri četrtini vzorčenih semen zelenjadnic

    Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (IVHVVR) tudi v letošnjem letu spremlja označevanje in kakovost semena zelenjadnic na trgu. V okviru naknadne kontrole je bila neskladna četrtina vzorcev, razlog za neskladje pa je bila preslaba kalivost, povezana s starostjo semena.