Novice
Prilagodite izpis
-
Evropska komisija objavila podrobna pravila za izvajanje mehanizma za ogljično prilagoditev na mejah
Evropska komisija je avgusta objavila podrobna pravila, ki urejajo izvajanje mehanizma za ogljično prilagoditev na mejah (angleško Carbon Border Adjustment Mechanism - CBAM) v prehodnem obdobju. To se bo začelo 1. oktobra letos in bo trajalo do konca leta 2025. 1. januarja 2026 bo začel veljati dokončni sistem mehanizma za ogljično prilagoditev na mejah.
-
Ukrep znižane stopnje davka na dodano vrednost se izteka
Ukrep znižanja stopnje davka na dodano vrednost (DDV) na dobave električne energije, zemeljskega plina, daljinskega ogrevanja in lesa za kurjavo se na podlagi veljavnega zakona izteče 31. maja 2023 in ne bo podaljšan, saj je bil ukrep sprejet z namenom znižanja visokih cen energentov v času zadnje ogrevalne sezone, ko so bile razmere na trgu energentov še posebej zaostrene. Vlada dr. Roberta Goloba se je s takšnimi ukrepi uspešno odzvala na zaostrene energetske razmere v lanskem letu.
-
Podpisan protokol o spremembah konvencije o izogibanju dvojnega obdavčevanja med Slovenijo in Švico
Minister Boštjančič in veleposlanica Švice v Sloveniji Gabriele Pia Schreier sta podpisala protokol o spremembah konvencije o izogibanju dvojnega obdavčenja, ki se nanaša na davke na dohodek in premoženje.
-
Vlada ne napoveduje dviga davka na dodano vrednost
V izogib napačnim interpretacijam pojasnjujemo, da vlada v okviru dokumenta Program stabilnosti 2023 ne napoveduje dviga stopenj davka na dodano vrednost (DDV). Zaradi zahtev Evropske komisije je v okviru vsakoletne priprave programa stabilnosti zavezana k vključitvi analize vpliva različnih ekonomskih dejavnikov na bruto domači proizvod (BDP), ni pa to napoved njenih prihodnjih odločitev.
-
Število izdanih računov v nekaterih dejavnostih znatno upadlo
Vlada se je pri predlogu novele Zakona o davčnem potrjevanju računov, ki uvaja ponovno obvezno izročanje računov, naslonila tudi na trende gibanja števila računov. Najnovejši podatki kažejo, da je število davčno potrjenih računov v nekaterih dejavnostih, kritičnih z vidika sive ekonomije, med letoma 2019 in 2022 znatno upadlo.
-
Obravnava čezmejnih delovnih migrantov v Zakonu o dohodnini skladna z ustavo
Ustavno sodišče je v začetku februarja letos odločilo o zahtevi skupine poslank in poslancev za ustavno presojo delov Zakona o dohodnini, ki urejajo davčno obravnavo čezmejnih delovnih migrantov. Ustavno sodišče je odločilo, da ta ureditev ni v neskladju z ustavo, in tako zavrnilo navedbe predlagateljev.
-
Prvo zasedanje Vključujočega foruma o pristopih za blaženje emisij ogljika
Slovenska delegacija se je 9. in 10. februarja v Parizu udeležila prvega zasedanja Vključujočega foruma o pristopih za blaženje emisij ogljika (IFCMA – Inclusive Forum on Carbon Mitigation Approaches), ki ga je izvedla Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj.
-
Pojasnilo o izvajanju 19. člena konvencije o izogibanju dvojnega obdavčevanja dohodka z Avstrijo
V medijih v zadnjih dneh odmevajo novice o sodbah Upravnega sodišča Republike Slovenije (Upravno sodišče RS) in v javnosti se posledično porajajo vprašanja o morebitni spremembi razlage v zvezi z izvajanjem določb 19. člena Konvencije med Republiko Slovenijo in Republiko Avstrijo o izogibanju dvojnega obdavčevanja v zvezi z davki na dohodek in premoženje (konvencija).
-
Na Globalnem forumu OECD podpisana večstranska sporazuma
Državni sekretar Tilen Božič je v Seviliji podpisal večstranska sporazuma o avtomatični izmenjavi informacij o dohodkih pridobljenih prek digitalnih platform in o avtomatični izmenjavi informacij v zvezi z aranžmaji za izogibanje enotnemu standardu poročanja in nepreglednimi strukturami offshore.
-
Zaključek javne obravnave predlogov davčnih sprememb
V petek, 19. avgusta 2022, se je iztekla javna obravnava predlogov novel štirih davčnih zakonov. Z njimi želi vlada pomagati socialno najranljivejšim v času trenutne draginje in mladim, predlagamo pa tudi administrativne poenostavitve za davčne zavezance. Prejete odzive bomo temeljito preučili, v nadaljevanju pa bomo o predlogih razpravljali tudi z Ekonomsko-socialnim svetom.
-
Ministri za finance o sankcijah proti Rusiji
Minister za finance mag. Andrej Šircelj se je v torek, 15. marca 2022, udeležil zasedanja Sveta za ekonomske in finančne zadeve v Bruslju.
-
Ministri za finance EU o mednarodni obdavčitvi
Minister za finance mag. Andrej Šircelj se je 18. januarja 2021 v Bruslju udeležil zasedanja Sveta za ekonomske in finančne zadeve.
-
Finančni ministri soglasno potrdili posodobitev stopenj DDV
Na današnjem zasedanju Sveta za ekonomske in finančne zadeve, ki ga je vodil minister mag. Andrej Šircelj, so ministri držav članic soglasno potrdili splošni pristop glede reforme stopenj DDV, kar je velik dosežek slovenskega predsedovanja.
-
Minister Šircelj na slavnostnem dogodku ob 30. obletnici slovenske carine
Minister za finance mag. Andrej Šircelj je na slavnostnem dogodku ob 30. obletnici slovenske carine in podelitvi priznanj Finančne uprave Republike Slovenije nagovoril udeležence dogodka.
-
Nove spremembe Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja
Vlada je na današnji dopisni seji izdala Uredbo o spremembah Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja.
-
Odziv na analizo Fiskalnega sveta o učinkih predlaganih davčnih sprememb
Ukrepi na področju davkov so v povprečju celo učinkovitejši kot ukrepi na področju izdatkov (elastičnosti so večje, kar ugotavljata tudi Blanchard in Perotti, 2002).
-
Pojasnilo o spremembah uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja
Objavljamo pojasnilo o Uredbi o spremembah Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja.
-
Ministrstvo za finance pripravilo še predloga novel Zakona o finančni upravi in Zakona o davčnem postopku
Ministrstvo za finance je v luči nadgradnje davčnega sistema pripravilo še dva predloga zakonov: Predlog sprememb in dopolnitev Zakona o finančni upravi in Predlog sprememb in dopolnitev Zakona o davčnem postopku.
-
Postopno zviševanje splošne olajšave na končno višino 7.500 evrov
S predlogom zakona bomo s postopnim zvišanjem splošne olajšave davčno razbremenili dohodke iz dela. Zaradi dviga splošne olajšave bodo zavezanci tako prejeli bistveno višje neto dohodke.
-
Podjetja lahko letna poročila in davčne obračune oddajo do 30. aprila 2021
Čeprav sprejeta novela Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2021 in 2022 še ni objavljena v uradnem listu, imajo podjetja en mesec več časa za oddajo letnih poročil in davčnih obračunov. Rok za njihovo oddajo je podaljšan do 30. aprila 2021.