Novice
Prilagodite izpis
-
Podeljeni nacionalni nagradi Svetovne organizacije za intelektualno lastnino
V okviru 17. Mednarodne konference za prenos tehnologij na Institutu Jožef Stefan sta bili podeljeni nacionalni nagradi Svetovne organizacije za intelektualno lastnino za inovatorje ter za podjetja. Letošnja nagrajenca sta doc. dr. Gregor Primc in podjetje HIDRIA, razvoj in proizvodnja avtomobilskih in industrijskih sistemov, d.o.o.
-
Slovenija na 34. mestu lestvice Globalnega inovacijskega indeksa 2024
Slovenija je na letošnji lestvici med 133 državami uvrščena na 34. mesto. Na vodilnem mestu najbolj inovativnih gospodarstev na svetu je še vedno Švica, sledijo ji Švedska, Združene države Amerike, Singapur in Združeno kraljestvo. Objavljeno poročilo kaže na zmanjšanje dejavnosti tveganega kapitala, financiranja raziskav in razvoja ter drugih kazalnikov naložb.
-
Podeljene so nagrade DesignEuropa Awards
Urad Evropske unije za intelektualno lastnino je danes že petič zapored podelil nagrade DesignEuropa Awards. Zmagovalce je med več kot 800 prijavami izbrala strokovna žirija, v kateri je bila tudi lanska prejemnica nagrade iz Slovenije, oblikovalka Ajda Bertok iz podjetja Remigo.
-
O strategiji intelektualne lastnine za mala in srednje velika podjetja na konkurenčnem trgu
Direktorica urada mag. Karin Žvokelj se je udeležila mednarodne konference z naslovom Strategija intelektualne lastnine za mala in srednje velika podjetja (MSP) na konkurenčnem trgu (angleško IP Strategy for SMEs in a Competitive Market), ki jo je v Varšavi organiziral Poljski patentni urad. Sodelovala je na panelu o oblikovanju učinkovitega portfelja intelektualne lastnine za MSP.
-
Direktorji uradov za intelektualno lastnino na srečanju v Varšavi
Direktorica Urada za intelektualno lastnino mag. Karin Žvokelj se v Varšavi udeležuje srečanja predstavnikov nacionalnih uradov Poljske, Madžarske, Avstrije, Hrvaške, Češke, Slovaške, Romunije in Slovenije.
-
Podjetjem ponovno na voljo sredstva Evropske unije za varstvo intelektualne lastnine
Sklad za pomoč malim in srednje velikim podjetjem (MSP) je shema nepovratnih sredstev, katere namen je pomagati MSP s sedežem v Evropski uniji na področju pravic intelektualne lastnine. Gre za pobudo Evropske komisije, ki jo izvaja Urad Evropske unije za intelektualno lastnino ob podpori uradov za intelektualno lastnino držav članic.
-
Prehitite konkurenco z varstvom intelektualne lastnine
Svojo lastnino varujemo v največji možni meri. To velja tako za osebno premoženje kot za premoženje podjetja. Kako pa je z rezultati vašega znanja v podjetju? Uporabljate znak, s katerim želite biti prepoznavni na trgu? V podjetju razvijate nove izdelke, postopke? Ste poskrbeli za njihovo varstvo?
-
Srečanje predstavnikov organov, ki nadzorujejo delo organizacij za kolektivno upravljanje
V Ljubljani je na pobudo Urada za intelektualno lastnino danes potekalo srečanje predstavnikov organov iz 16 držav članic Evropske unije, ki nadzorujejo delo organizacij za kolektivno upravljanje avtorskih in sorodnih pravic. Govorili so o izzivih na področju sistema kolektivnega upravljanja pravic v korist avtorjev, izvajalcev in drugih, ki delajo v ustvarjalni industriji.
-
Patent z enotnim učinkom odslej v 18 evropskih državah
S 1. septembrom 2024 je Romunija postala del enotnega patentnega sistema. Od tega datuma bodo vsi evropski patenti z enotnim učinkom samodejno veljali tudi za Romunijo. S to razširitvijo se število sodelujočih držav članic EU ni le povečalo na 18, temveč je 330-milijonskemu območju, ki ga sistem že pokriva, dodan tudi trg s približno 19 milijoni prebivalcev.
-
Direktorica Žvokelj z generalnim direktorjem Svetovne organizacije za intelektualno lastnino
V okviru generalne skupščine držav članic Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (WIPO) se je delegacija Republike Slovenije srečala z generalnim direktorjem Darenom Tangom. Govorili so o nacionalni strategiji in vrednotenju intelektualne lastnine.
-
V Ženevi začetek 65. zasedanja skupščin unij in generalne skupščine držav članic WIPO
Včeraj se je začelo 65. zasedanje generalne skupščine Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (WIPO). Generalni direktor Daren Tang je v svojem uvodnem govoru posebno pozornost namenil rezultatom zadnjega poročila WIPO, ki kaže, da so v zadnjih 15 letih naložbe v neopredmetena sredstva, kot je intelektualna lastnina, rasle trikrat hitreje kot naložbe v opredmetena sredstva.
-
Uredba o spremembah in dopolnitvah Uredbe o pravnem varstvu biotehnoloških izumov
Vlada je sprejela spremembo Uredbe o pravnem varstvu biotehnoloških izumov, ki določa natančnejše pogoje za podeljevanje patentov za biotehnološke izume, ki jih je treba izpolniti poleg pogojev, določenih z Zakonom o industrijski lastnini.
-
Slovenija s krovnim strateškim dokumentom na področju intelektualne lastnine
Vlada je sprejela prvo Nacionalno strategijo intelektualne lastnine do leta 2030 in Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport naložila, da v sodelovanju z ostalimi organi pripravi akcijski načrt za izvajanje strategije. S tem Slovenija dodatno prepoznava vlogo intelektualne lastnine pri spodbujanju inovacij, ustvarjalnosti in deljenju znanja ter pomen njenega strateškega upravljanja.
-
Več milijonov Evropejcev nezakonito gleda športne dogodke in kupuje ponarejeno športno opremo
Medtem ko se Evropa pripravlja na velike športne dogodke, kot so UEFA EURO 2024, Tour de France in olimpijske igre v Parizu, se Evropska unija sooča z zaskrbljujočimi trendi nezakonitega prenosa športnih vsebin in ponarejenih športnih izdelkov.
-
Video
Začenja se teden boja proti ponarejanju in piratstvu
Ponarejanje je vse resnejši svetovni problem, ki ogroža ne le gospodarstvo, temveč predvsem tudi naše zdravje in varnost. Letošnje srečanje Urada za intelektualno lastnino in Portugalskega inštituta za industrijsko lastnino je privedlo tudi do skupnega sodelovanja pri ozaveščanju splošne javnosti o tej problematiki.
-
Finančne ugodnosti za varstvo izumov
Za podjetja, ki želijo v današnjih časih biti konkurenčna na trgu, je inovativnost izjemnega pomena. Ob tem pa se jim pogosto poraja vprašanje, kako lahko zavarujejo svoje znanje, ki je plod dolgoletnih raziskav, razvoja ter na njem temelječih inovacij, pred konkurenčnimi podjetji.
-
V Ženevi sprejeli pogodbo o intelektualni lastnini, genskih virih in povezanem tradicionalnem znanju
Na diplomatski konferenci, ki se je začela 13. maja 2024, smo države članice Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (angleško World Intellectual Property Organization – WIPO) po več kot dveh desetletjih pogajanj 24. maja 2024 soglasno sprejele novo pogodbo WIPO o intelektualni lastnini, genskih virih in povezanem tradicionalnem znanju.
-
Srečanje mreže evropskih uradov za intelektualno lastnino
Na Irskem je te dni potekalo letno srečanje mreže evropskih uradov za intelektualno lastnino (angleško European Union Intellectual Property Network - EUIPN), ki se ga je udeležila tudi direktorica slovenskega urada mag. Karin Žvokelj. Razpravljali so o prvem osnutku strateškega načrta Urada Evropske unije za intelektualno lastnino do leta 2030 in o medsebojnem sodelovanju.
-
Danes moteno delovanje urada
Zaradi prekinitve optične povezave na Kotnikovi ulici bo danes do predvidoma 16. ure onemogočeno delovanje e-storitev in elektronske pošte urada.
-
Naj dijaško podjetje leta izdelalo lesen počivalnik za popoln odklop od vsakdana
10. maja je v Ljubljani potekalo finale nacionalnega tekmovanja Moje podjetje. V 11. tekmovanju zapored je sodelovalo 800 dijakov in dijakinj, ki so ustanovili 180 dijaških podjetij. Urad za intelektualno lastnino bo zmagovalne ekipe in njihove mentorje letos nagradil z enodnevnim izletom, v okviru katerega bodo obiskali inovativni slovenski podjetji Domel in Lotrič Meroslovje.