Ugrás a tartalomra
GOV.SI

Megszüntették a Horvátországgal és Magyarországgal közös belső határokon érvényben lévő ideiglenesen visszaállított határellenőrzést

A Szlovén Köztársaság kormánya döntést hozott arról, hogy megszünteti a Horvátországgal és Magyarországgal közös belső határokon ideiglenesen visszaállított határellenőrzést. A döntést Franci Matoz belügy- és közigazgatási miniszter, valamint Danijel Lorbek, a rendőrség rendőrség megbízott főigazgatója ismertette.

Matoz miniszter elmondta, hogy a kormány döntése alapján megszűnik a határellenőrzés a Horvátországgal és Magyarországgal közös belső határokon. A rendőrség a jövőben más, hatékonyabb módszerekkel végzi majd az ellenőrzést. Az intézkedés nem csökkenti, hanem éppen ellenkezőleg, javítja a biztonságot, mivel a rendőrség új megközelítést alkalmaz a magyar és horvát határ felügyeletében, amely biztosítani fogja a rendőrség nagyobb hatékonyságát a terepen. Ennek része a kockázatelemzésen alapuló, véletlenszerű ellenőrzések bevezetése, valamint különféle kiegyenlítő intézkedések alkalmazása, elsősorban a legfontosabb és biztonsági szempontból leginkább veszélyeztetett tranzitútvonalakon. Erre az intézkedésre azért is szükség van, mert a nyugat-balkáni migrációs útvonalon jelentősen megnőtt a migrációs nyomás. Mivel az új intézkedések célzottabbak lesznek, az illegális határátlépések és más bűncselekmények megelőzése hatékonyabbá válik, mint a jelenlegi rendszerben.

Matoz hangsúlyozta, hogy a belső határellenőrzések megszüntetésével tehermentesítik a rendőrőrsöket, és lehetővé teszik a járőrök terepen végzett munkájának fokozását. Nagyon fontos, hogy ez az intézkedés az utasok és a határon átnyúló teherszállítás áramlását is megkönnyíti a már most is túlterhelt szlovén úthálózaton.

Hozzátette, hogy a hatóságok továbbra is folyamatosan figyelemmel kísérik a biztonsági helyzetet, a lehetséges kockázatokat, valamint a belső határellenőrzés megszüntetésének hatásait mind Szlovéniában, mind a tágabb régióban.

A kormány döntése az ellenőrzés megszüntetéséről összhangban van az Európai Bizottság ajánlásaival, a szlovéniai határellenőrzés visszaállításának szükségességét és arányosságát tekintve. A döntésről Szlovénia értesíti az Európai Unió tagállamait és az uniós intézményeket.

A 2026. június 12-én hatályba lépő migrációs és menekültügyi paktummal kapcsolatban Matoz elmondta, hogy Szlovénia érdemben készen áll a végrehajtás megkezdésére. Elkészültek a kulcsfontosságú stratégiai és operatív dokumentumok (a nemzeti végrehajtási terv, a migrációs stratégia és a kontingensterv), valamint lezajlottak a szükséges szervezeti és eljárásbeli előkészületek. Az európai források lehívása is biztosított.

Ugyanakkor kulcsfontosságú kihívás maradt: a jogi keret. A paktum végrehajtását megfelelően szabályozó törvényjavaslat ugyanis nem került elfogadásra a hatálybalépésig. Miért? Azért, mert az előző kormány idején a szükséges megoldások nem készültek el időben, noha erre két év állt rendelkezésre” – fogalmazott Matoz.

A mai kormányülésen kísérlet történt a jogi hiányosság pótlására a migrációs és menekültügyi paktum végrehajtásáról szóló rendelet elfogadásával. „A kormány megítélése szerint azonban a rendelettel nem lehet pótolni azokat az egyes rendelkezéseket, amelyek jogi kérdéseket érintenek vagy érinthetnének, ezért a rendeletet ma nem fogadták el, és levették a kormányülés napirendjéről” – közölte Matoz.

A paktum végrehajtásának elmaradása ellenére a feladatokat a Nemzetközi védelemről szóló törvény, valamint a rendőrség hatásköreivel összhangban fogjuk végezni, valamint biztosítjuk a szükséges szabványok teljesülését.

Danijel Lorbek, a rendőrség megbízott főigazgatója elmondta, hogy a rendőrség éjféltől megszünteti a belső határellenőrzést. „Ez konkrétan azt jelenti, hogy éjfélkor a rendőrök visszavonulnak a határátkelőhelyekről, módosítják a közlekedési jelzéseket annak érdekében, hogy az államhatár átlépése akadálytalan legyen, elszállítják az összes felszerelést, majd folytatják munkájukat saját egységeikben.” A rendőrség a korábbi ellenőrzést kiegyenlítő intézkedésekkel váltja fel az államhatáron és az ország belső területein.

A határellenőrzés megszüntetésével több rendőr áll majd rendelkezésre más feladatok ellátására, köztük a Migrációs és menekültügyi paktum végrehajtásának támogatására. Idén ugyanis az illegális határátlépések száma több mint 60 százalékkal emelkedett – tette hozzá Lorbek.