Skoči do osrednje vsebine

Implementacija pakta o migracijah bo zahteven proces z vidika prenove zakonodaje in postopkov

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar se je v Gentu v Belgiji udeležil dvodnevne konference o implementaciji in operacionalizaciji pakta o migracijah in azilu.

V razpravi so se ministri osredotočili na proces implementacije pakta – torej, kako dogovor na ravni Evropske unije prenesti v prakso. Evropska komisija mora tri mesece po uveljavitvi pakta pripraviti skupni implementacijski načrt Evropske unije. Predvidoma bo načrt temeljil na različnih vsebinskih gradnikih, ki se med seboj povezujejo horizontalno. To so med drugim skupni informacijski sistem, nov sistem za nadzor meja, pošteni in učinkoviti postopki za mednarodno zaščito, novi dublinski sistem, učinkovito in pošteno vračanje migrantov, ki niso upravičeni do zaščite, solidarnost, ki deluje, pripravljenost, kontingentno načrtovanje in odziv na krize, integracija, preprečevanje nezakonitih migracij in krepitev zakonitih migracij.

Na podlagi skupnega implementacijskega načrta Evropske unije bodo morale države članice s pomočjo Evropske komisije in agencij šest mesecev po uveljavitvi pakta predložiti nacionalne implementacijske načrte, katerih implementacija mora biti zaključena dve leti od uveljavitve.

»Ključno vlogo bo imelo naše Ministrstvo za notranje zadeve. Ker pa je pakt izrazito horizontalen, ki celostno obravnava migracije, bo nujno potrebno tesno sodelovanje z drugimi resorji,« je povedal minister in dodal, da v Ministrstvu za notranje zadeve prve aktivnosti že potekajo, kmalu pa bomo k sodelovanju povabili tudi druge resorje.

Z vidika Slovenije je pomembno, je na konferenci poudaril minister, da vsi enotno razumemo, kaj pomeni implementacija. »S prenovo zakonodaje moramo v vseh državah članicah zagotoviti konvergenco oziroma poenotenje zakonodaje in postopkov,« je menil minister Poklukar. Prav tako morajo biti jasno določeni nosilci posameznih nalog ter ključne obveznosti držav članic in agencij Evropske unije. »Za nas je pakt večstebrni – torej mora poleg zakonodajnega paketa nujno upoštevati tudi zunanje delovanje z vodilno vlogo Evropske komisije in Evropske službe za zunanje delovanje (angleško European External Action Service - EEAS). Prav tako so za nas integralni del pakta tudi zakonite migracije.«

»Implementacija bo zahteven proces z vidika prenove zakonodaje in postopkov. Prav tako bo treba sprejeti pomembne politične odločitve,« je ob robu konference še povedal minister.

Potem ko je v začetku aprila dogovor o paktu potrdil Evropski parlament, bo končno odločitev podal še Svet Evropske unije na enem od prihodnjih majskih zasedanj. Proces implementacije pakta bo predvidoma trajal dve leti od uveljavite pakta, ki bo predvidoma poleti 2024.

Pri implementaciji pakta, ki ga je Slovenija podprla, saj migracije obravnavan na celosten način, gre za izjemno zahteven proces tako na področju prenosa zakonodaje kot tudi prenove postopkov, ki ga bo vodilo Ministrstvo za notranje zadeve skupaj z drugimi pristojnimi resorji.