Skoči do osrednje vsebine

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.

Cilj projekta je bil izboljšati zdravstveno oskrbo in ponuditi psihosocialno pomoč begunskim otrokom iz Ukrajine in njihovim spremljevalkam in spremljevalcem, ki so utrpeli travmatične izkušnje oboroženega konflikta v državi.

Izvajalci moldavskega projekta so se povezovali z odgovornimi zdravstvenimi službami in izvajalci storitev, ki so zadolženi za organizacijo življenja begunk in beguncev ob meji, in jim zagotovili zdravila, namenjena otrokom in njihovim materam. Oblikovani sta bili dve skupini otrok: 1 šolska in 1 predšolska skupina, v vsaki skupini 20-30 otrok; vsakodnevno so se izvajale različne dejavnosti (igra, telesna vadba, risanje, povezovanje z lokalno skupnostjo in druge dejavnosti), ki so nudile psihosocialno podporo otrokom.

Projektne aktivnosti so izvajali moldavski vzgojitelji in vzgojiteljice ter begunci in begunke, materam pa je bilo na voljo tudi svetovanje in pogovor. Partnerska organizacija je izvajala strokovno vodenje in spremljanje projektov, strokovno vodenje projekta na slovenski strani pa je izvajala dr. Anica Mikuš Kos, ki je z izbrano moldavsko organizacijo že sodelovala pri izvajanju psihosocialnih projektov. Skupaj je 130 otrok in odraslih prejelo zdravstveno podporo in nujno potrebna zdravila, izvedenih pa je bilo tudi 491 individualnih svetovanj in skupnih dogodkov za skoraj 600 oseb, od katerih jih je bila polovica otrok.