Skoči do osrednje vsebine

Za njeno prihodnost – ozaveščanje proti otroškim porokam med begunci v Libanonu

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.

Moški sedijo v krogu in poslušajo trenerja delavnice, ki vodi brainstorming session.

Delavnica za moške | Avtor: Zavod EMMA

1 / 3

Projekt je bil namenjen ozaveščanju o nesprejemljivosti otroških porok, ki so se zaradi kriznih razmer razširile med sirskimi begunci v Libanonu. Zaradi revščine, izpostavljenosti nasilju ter sprejemljivosti otroških porok v družbi je več kot 30 odstotkov sirskih deklic prisiljenih v poroko. Namen projekta je tako zmanjšanje tveganja za otroške poroke in v bodoče njihovemu izkoreninjenju.

Usposobljeni starši in dekleta so ob pomoči koordinatorke, socialne delavke, psihologinje in sodelavke za nasilje na podlagi spola izvajali spletna srečanja in delavnice v živo za ozaveščanje o nevarnostih otroške poroke med dekleti in starši, pri čemer so bila za vsako skupino izvedena srečanja na teme, kot so otroške poroke, nasilje na podlagi spola, pravice žensk in CEDAW, družbeni in biološki spol, pravice otrok, nasilje nad otroki, …

Za ženske in moške v Bejrutu so bila izvedena srečanja o nasilju na podlagi spola in otroški poroki. 1500 sodelujočih staršev se je s podpisom zavezalo, da ne bodo poročili otrok in bodo preprečevali otroške poroke v družini in skupnosti.

Poleg dodatnih spletnih srečanj in delavnic v živo za ozaveščanje o nevarnostih otroške poroke, na katerih so sodelovale ženske, moški in mladi, so le-ti sodelovali tudi na delavnicah o reproduktivnem zdravju in psihosocialni pomoči.

Lokalna ekipa je obiskala voditelje in voditeljice različnih sirskih in palestinskih skupnosti, šole, organizacije, druge institucije in sestavila nove skupine za delavnice. Koordinatorka, psihologinja in sodelavke na področju nasilja na podlagi spola so organizirale in izvedle delavnice za sedem skupin nosilcev in nosilk odgovornosti na teme, kot so nasilje na podlagi spola, otroška poroka, nasilje. Tekom projekta je na treh izobraževalnih delavnicah o otroških porokah, nasilju na podlagi spola in enakosti spolov sodelovalo 344 nosilcev in nosilk odgovornosti, na tridnevnih treningih pa 45 nosilcev in nosilk odgovornosti (skupaj 389 udeležencev in udeleženk), ki so bili večinoma voditelji in voditeljice oziroma predstavniki in predstavnice lokalnih skupnosti, verski voditelji, šolsko in zdravstveno osebje, predstavniki in predstavnice organizacij in državnih ustanov za pomoč ženskam in otrokom, itd. iz različnih krajev in begunskih kampov na jugu Libanona in iz območja Beiruta. Psihologinja je za deklice in ženske izvajala psihosocialne delavnice na teme, kot so upravljanje s čustvi, negativna čustva, depresija, nasilje, itd. Po potrebi so ženske imele tudi individualna srečanja s psihologinjo. Število srečanj je bilo višje od načrtovanega.

Vsak teden je bila tri dni prisotna ginekologinja v kliniki lokalnega partnerja in nudila pomoč uporabnicam. Njeno pomoč je koristilo 1194 žensk, približno polovica zaradi nosečnosti.

V okviru ozaveščanja proti otroškim porokam je bil posnet kratek film.