Skoči do osrednje vsebine

Izobraževanje o nevarnostih min in eksplozivnih ostankov vojne za sirske begunce v Jordaniji

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.

Cilj projekta je bil dvig zavesti o tveganjih in nevarnostih min/eksplozivnih ostankov vojne (EOV) ter spodbujanje varnega vedenja med sirskimi begunci v Jordaniji, ter s tem zmanjšati število morebitnih žrtev ob povratku v domovino. Programa ozaveščanja o nevarnosti min/EOV se je v okviru delavnic skupaj udeležilo 21.114 sirskih beguncev. 14.401 sirskih beguncev se je projektnih aktivnosti udeležilo neposredno, 6.713 pa na daljavo. Izvedenih je bilo 466 delavnic, največje število v sodelovanju z osnovnimi in srednjimi šolami. V jordanski provinci Irbid, kjer je potekala izvedba projektnih aktivnosti, je naseljeno obsežno število beguncev, ki prihajajo večinoma iz sirske province Daraa. Zaradi niza oboroženih spopadov v omenjeni provinci, ki so potekali med različnimi vojskujočimi stranmi vse od leta 2011, so ta območja onesnažena z minami in EOV. Glede na trende in projekcije repatriacije sirskih beguncev, za katere se predvideva, da niso seznanjeni s pristopi varnega vedenja v minsko onesnaženih območjih, so bile organizirane delavnice ozaveščanja o nevarnosti min in EOV. Tovrstne aktivnosti so prispevale k osveščenosti, dvignile raven znanja o tovrstni problematiki ter s tem izboljšale varno vedenje in zmanjšale dejavnik tveganja v onesnaženem okolju ob vrnitvi v domovino.

Izvajalec je v okviru projekta v boju proti pandemiji COVID-19 delavnicam o nevarnosti min/EOV dodal komponento varovanja zdravja, kjer so sirski begunci v Irbidu na daljavo prejeli osnovno izobraževanje o preprečevanju širjenja nalezljivih bolezni (COVD-19), s poudarkom na preventivi in ustreznem vedenju, preprečevanju širitve in zajezitvi. Na tak način so sirski begunci skozi prenos praks in znanj lahko zavarovali svoje zdravje v času epidemije in na splošno.