Mobilna aplikacija #OstaniZdrav
Namestimo jo, ko smo še zdravi
Zelo pomembno je, da aplikacijo #OstaniZdrav uporabljamo še pred tem, ko zbolimo za SARS-CoV-2, ker lahko le v tem primeru potrjeno okuženi uporabnik z oddajo dnevnih ključev opozori vse s shranjeno oddajno kodo, da so bili v tveganem stiku. Nameščanje po potrjeni okužbi nima smisla, saj aplikacija ne opozarja v realnem času, če se okuženi posameznik približa osebi.
Podprte naprave
Mobilna aplikacija #OstaniZdrav deluje na pametnih napravah z operacijskim sistemom iOS, ki uporabljajo vsaj iOS 13.5, in na pametnih telefonih z operacijskim sistemom Android 6 ali novejšim. Aplikacijo je mogoče namestiti na 11.821 Android naprav (seznam naprav).
Huawei naprave
Slovenija z mobilno aplikacijo #OstaniZdrav v celoti sledi odprtokodni aplikaciji Corona-Warn-App (CWA), ki jo je razvila Nemčija.
Nove naprave proizvajalca Huawei, ki nimajo dostopa do Storitev Google Play in s tem do GAEN, ne morejo uporabljati aplikacije CWA in s tem tudi ne mobilne aplikacije #OstaniZdrav.
V primeru, da bi Ministrstvo za javno upravo razvilo mobilno aplikacijo #OstaniZdrav za Huawei Contact Shield API, ocenjujemo, da bi to pomenilo preveč dodatnih stroškov in preveliko tveganje s kompatibilnostjo s CWA. Ko bo CWA aplikacija vključevala tudi podporo za Huawei, bomo to prilagodili tudi za mobilno aplikacijo #OstaniZdrav.
Aplikacija prikazuje dve tveganji, majhno in večje.
-
Majhno tveganje
Če uporabnik še ni bil izpostavljen osebi s potrjeno okužbo s SARS-CoV-2, je njegovo tveganje majhno in se aplikacija obarva zeleno.
Če pa je uporabnik bil izpostavljen osebi s potrjeno okužbo s SARS-CoV-2, vendar je bil ta stik na večji razdalji oziroma kratkotrajen, je njegovo tveganje še vedno majhno vendar se aplikacija obarva oranžno.
-
Večje tveganje
Večje tveganje pa pomeni, da je bil uporabnik izpostavljen osebi s potrjeno SARS-CoV-2 okužbo, ta stik je trajal dlje časa in je bil na manjši razdalji, aplikacija pa se zato rdeče obarva.
Aplikacija stanje posodobi na vsake 4 ure.
Čezmejna izmenjava ključev - interoperabilnost
Aplikacija #OstaniZdrav si izmenjuje oddajne kode z vsemi aplikacijami, ki uporabljajo sistem za obveščanje o izpostavljenosti Googla in Appla. Izmenjava poteka tako, da se zaledni sistem aplikacije #OstaniZdrav povezuje na evropski centralni strežnik (pod okriljem Evropske komisije), od koder pridobiva dnevne ključe uporabnikov aplikacij ostalih držav EU in v centralni strežnik pošilja ključe slovenskih uporabnikov.
-
Obvestilo o varstvu podatkov uporabnikov mobilne aplikacije #OstaniZdrav
Podrobnejša pojasnila o tem, kateri podatki se zbirajo pri uporabi aplikacije #OstaniZdrav in kako se podatki obdelujejo ter katere pravice ima posameznik glede obdelave osebnih podatkov.Dokumentacije- Obvestilo o varstvu podatkov (pdf, 125 KB)