Mobilna aplikacija #OstaniZdrav
Aplikacija #OstaniZdrav je namenjena beleženju stikov med osebami, ki imajo nameščeno aplikacijo. Namen mobilne aplikacije je olajšati delo epidemiologom pri sledenju stikov, še posebej tistih, za katere ne vemo, da so se zgodili. Z aplikacijo so uporabniki na varen in anonimen način opozorjeni, da so bili izpostavljeni rizičnemu stiku. To opozorilo uporabnika obvesti, da je njegovo tveganje za okužbo povečano in ga spodbudi k še bolj odgovornemu ravnanju.
Namestimo jo, ko smo še zdravi
Zelo pomembno je, da aplikacijo #OstaniZdrav uporabljamo še pred tem, ko zbolimo za SARS-CoV-2, ker lahko le v tem primeru potrjeno okuženi uporabnik z oddajo dnevnih ključev opozori vse s shranjeno oddajno kodo, da so bili v tveganem stiku. Nameščanje po potrjeni okužbi nima smisla, saj aplikacija ne opozarja v realnem času, če se okuženi posameznik približa osebi.
-
337.183
+41
Število prenosov aplikacije na Android
-
38.567
+17
Število prenosov aplikacije na iOS
-
896
+634
Število izdanih TAN kod
Prikazani so aktualni podatki za 12. april 2021 do 24h in razlika glede na dan poprej. Vir: Google Play trgovina in Apple App Store ter Nacionalni inštitut za javno zdravje.
-
11105
-
1120
Podatki v tabeli so bili pridobljeni na dan 29. 03. 2021 in predstavljajo število izdanih kod v preteklih 14 dneh.
Število izdanih TAN kod je pridobljeno iz strežnika za generiranje TAN kod, za katerega tehnično skrbimo na Ministrstvu za javno upravo, in vsebinsko pa na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Podatke bomo osveževali na 14 dni.
Podprte naprave
Mobilna aplikacija #OstaniZdrav deluje na pametnih napravah z operacijskim sistemom iOS, ki uporabljajo vsaj iOS 13.5, in na pametnih telefonih z operacijskim sistemom Android 6 ali novejšim. Aplikacijo je mogoče namestiti na 11.821 Android naprav (seznam naprav).
Huawei naprave
Slovenija z mobilno aplikacijo #OstaniZdrav v celoti sledi odprtokodni aplikaciji Corona-Warn-App (CWA), ki jo je razvila Nemčija.
Nove naprave proizvajalca Huawei, ki nimajo dostopa do Storitev Google Play in s tem do GAEN, ne morejo uporabljati aplikacije CWA in s tem tudi ne mobilne aplikacije #OstaniZdrav.
V primeru, da bi Ministrstvo za javno upravo razvilo mobilno aplikacijo #OstaniZdrav za Huawei Contact Shield API, ocenjujemo, da bi to pomenilo preveč dodatnih stroškov in preveliko tveganje s kompatibilnostjo s CWA. Ko bo CWA aplikacija vključevala tudi podporo za Huawei, bomo to prilagodili tudi za mobilno aplikacijo #OstaniZdrav.
Aplikacija prikazuje dve tveganji, majhno in večje.
-
Majhno tveganje
Če uporabnik še ni bil izpostavljen osebi s potrjeno okužbo s SARS-CoV-2, je njegovo tveganje majhno in se aplikacija obarva zeleno.
Če pa je uporabnik bil izpostavljen osebi s potrjeno okužbo s SARS-CoV-2, vendar je bil ta stik na večji razdalji oziroma kratkotrajen, je njegovo tveganje še vedno majhno vendar se aplikacija obarva oranžno.
-
Večje tveganje
Večje tveganje pa pomeni, da je bil uporabnik izpostavljen osebi s potrjeno SARS-CoV-2 okužbo, ta stik je trajal dlje časa in je bil na manjši razdalji, aplikacija pa se zato rdeče obarva.
Aplikacija stanje posodobi na vsake 4 ure.
Čezmejna izmenjava ključev - interoperabilnost
Aplikacija #OstaniZdrav si bo izmenjevala oddajne kode z vsemi aplikacijami, ki uporabljajo sistem za obveščanje o izpostavljenosti Googla in Appla. Izmenjava bo potekala tako, da se bo zaledni sistem aplikacije #OstaniZdrav povezoval na evropski centralni strežnik (pod okriljem Evropske komisije), od koder bo pridobival dnevne ključe uporabnikov aplikacij ostalih držav EU in v centralni strežnik pošiljal ključe slovenskih uporabnikov.
Trenutno v čezmejni izmenjavi Avstrija, Belgija, Hrvaška, Danska, Finska, Nemčija, Irska, Italija, Latvija, Nizozemska, Poljska in Španija.
Video s predstavitvijo mobilne aplikacije za ranljive skupine uporabnikov
-
Obvestilo o varstvu podatkov uporabnikov mobilne aplikacije #OstaniZdrav
Podrobnejša pojasnila o tem, kateri podatki se zbirajo pri uporabi aplikacije #OstaniZdrav in kako se podatki obdelujejo ter katere pravice ima posameznik glede obdelave osebnih podatkov.Dokumentacije | Urad Vlade Republike Slovenije za komuniciranje- Obvestilo o varstvu podatkov (pdf, 125 KB)