Afriška prašičja kuga
Afriška prašičja kuga (APK) je nalezljiva virusna bolezen domačih in divjih prašičev, za katero ni cepiva. Bolezen ne predstavlja nevarnosti za zdravje drugih živalskih vrst in ljudi.
Bolezen v Sloveniji še ni bila ugotovljena, vendar pa predstavlja njeno širjenje iz vzhoda Evrope proti zahodu vse večje tveganje tudi za populacije domačih in divjih prašičev v Sloveniji.
Preprečevanje APK
Zaenkrat cepiva proti APK še niso uspeli razviti. Najboljša ukrepa sta preventiva (ukrepi biološke varnosti in ustrezna higiena) in v primeru izbruha bolezni nadzor in predpisani ukrepi (prijavljanje, poročanje, izolacija in takojšnje pobijanje prašičev na okuženih gospodarstvih). Zdravljenja ni.
Preprečevanje bolezni
Evropska unija in pristojni organi v okuženih državah članicah izvajajo številne ukrepe za nadzor in izkoreninjenje bolezni, vendar je pri tem ključnega pomena dobro sodelovanje z lovci (in njihovimi združenji) ter s kmeti (in njihovimi združenji).
Lovci spremljajo zdravstveno stanje v populacijah divjih živali in imajo ključno vlogo pri varovanju zdravja živali, vključno z domačimi živalmi. Prav tako igrajo pomembno vlogo pri preprečevanju vnosa in širjenja APK gozdni delavci, obiskovalci gozda.
Povezave
- EVROPSKA KOMISIJA
- EFSA
- EFSA spletna stran - Afriška prašičja kuga
- EFSA mnenje - tveganje za vnos APK v EU (2014)
- EFSA mnenje - ukrepi za preprečevanje vnosa in širjenja APK z divjimi prašiči (2014)
- EFSA mnenje - APK in divji prašiči (2015)
- EFSA poročilo - APK epidemiološke analize (2017)
- Načrt in časovnica za možnost razvoja cepiva za APK (EURL)
- OIE
- FACE
- FAO
- GF TADs
- Spletne strani drugih držav članic